Slovakia
This article was added by the user Anna. TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Grécko chce prepojiť energetický trh Európskej únie s Egyptom

Grécko sľubuje Egyptu prepojenie s energetickým trhom Európskej únie prostredníctvom podmorského kábla, ktorý by viedol elektrinu cez Stredozemné more. „Egyptským spojením s Európou bude Grécko,“ uviedol grécky premiér Kyriakos Mitsotakis po rokovaniach s egyptským prezidentom Abdom al-Fattáhom as-Sísím.

Ako dodal, Európa sa usiluje o diverzifikáciu energetických zdrojov a „Egypt sa môže tiež stať dodávateľom elektriny, ktorú bude vyrábať predovšetkým slnko“.

Správa prichádza v čase, keď celý svet čelí energetickej kríze, ktorá zvyšuje ceny zemného plynu, ropy a ďalších palív, čo dopadá na firmy aj bežných ľudí. Projekt bude „mostom medzi Egyptom a Európou a umožní (Káhire) prevziať kľúčovú úlohu v oblasti energetickej bezpečnosti v čase veľkých turbulencií na energetickom trhu,“ uviedol ďalej Mitsotakis.

Grécko sa snaží posilniť spoluprácu s Egyptom a Izraelom v oblasti Stredozemného mora, keďže so susedným Tureckom má otvorené spory o stanovenie námorných hraníc a ťažbu surovín z morského dna.

Začiatkom tohto roka Atény dokončili energetické prepojenie podmorským káblom medzi svojim južným regiónom Peloponéz a ostrovom Kréta.