Slovakia

Holandský parlament žiada vládu o rázny krok: Zažaluje Poľsko? Poslanci upozorňujú na vážnu situáciu

V návrhu schválenom holandským parlamentom sa uvádza, právny štát v Poľsku je vážne ohrozený, pričom princípy právneho štátu predstavujú základ, na ktorom je postavená Európska únia. Súvisiace právne konanie voči Varšave v súčasnosti vedie aj Európska komisia.

Podľa vyhlásenia poslancov by Holandsko malo podať voči Poľsku žalobu, a to spoločne s ďalšími, podobne zmýšľajúcimi členskými štátmi EÚ. Minister zahraničných vecí Stef Blok v reakcii na výzvu parlamentu uviedol, že osloví ďalšie krajiny EÚ, aby zistil, či sú takémuto kroku naklonené.

Príslušný návrh vypracovali dve holandské koaličné strany - Kresťanskodemokratická výzva (CDA) a liberálna strana D66 - spolu s opozičnou Stranou zelených (GroenLinks).

Šéfovia štátov a vlád EÚ budú koncom budúceho týždňa rokovať prostredníctvom videosummitu, pričom jednou z hlavných tém diskusií bude rozhodnutie Poľska a Maďarska zablokovať sedemročný rozpočet EÚ na roky 2021-2027 a s ním spojený plán obnovy po koronakríze. Obe krajiny tak urobili kvôli novému právnemu mechanizmu podmieňujúcemu čerpanie eurofondov s dodržiavaním zásad právneho štátu.

Holandský premiér Mark Rutte, rovnako ako aj Stef Blok dali jasne najavo, že Holandsko nemôže prijať žiadny pokus o zmiernenie už dohodnutých podmienok pre čerpanie zdrojov z budúceho finančného rámca a ozdravného fondu v hodnote 750 miliárd eur.

Holandsko zdôrazňuje, že svoju pozíciu nezmení ani napriek vetu Maďarska a Poľska, ku ktorým sa medzitým pripojilo aj Slovinsko.

Football news:

Lampard on Hudson-Odoi: Callum is in great shape and will definitely get playing time
Agent: Cheryshev is not going to leave Valencia. The coach trusts him
Bayern gave the midfielder Dayak Union on loan with a buyout option
Lampard on Mount: I moved to Chelsea at his age and it took me a year to find myself. And he already has so many games
Mbappe does not score for PSG 4 matches in a row. This is his worst streak since April-May 2018
Mourinho on Rashford's words: Go to Opta and draw your own conclusions. Liverpool - Manchester United-and so quite a loud match
Ronaldo: Real Madrid made a mistake by letting Hakimi go. Sometimes I say to myself: Imagine yourself and him - we would move at a good speed