Slovakia
This article was added by the user Anna. TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Hovorca príbuzných obetí výbuchu v Bejrúte odstúpil; žiadal stiahnutie sudcu

Hovorca pozostalých po obetiach vlaňajšieho výbuchu v prístave libanonskej metropoly Bejrút zverejnil video, v ktorom žiada, aby bol vyšetrujúci sudca Tárik Bítár z tohto prípadu stiahnutý. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že Ibráhím Hutajt oznámil, že sa vzdáva svojej funkcie hovorcu.

Toto video koluje na sociálnych sieťach od piatku večera a množia sa dohady, že Hutajt ho nahral pod nátlakom.

Hovorca i pozostalí totiž doteraz Bítárovi plne dôverovali a podporovali jeho úsilie o objasnenie stále nevyriešeného prípadu.

Podľa denníka L'Orient-Le Jour je sudca Bítár zastrašovaný radikálnym šiitským hnutím Hizballáh i šiitskou stranou Amal, pretože viacerí ich poslanci alebo exministri sú stíhaní v kauze výbuchu v bejrútskom prístave.

L'Orient-Le Jour napísal, že pozostalí sa od Hutajtových výrokov a požiadaviek dištancovali a potvrdili podporu a dôveru sudcovi Bítárovi.

Poprel nátlak alebo zastrašovanie

Agentúra AFP informovala, že Hutajt v rozhovore s jej spravodajcom v súvislosti s videozáznamom poprel, že by bol vystavený nátlaku alebo zastrašovanniu. Vyhlásil, že ho nahral z vlastnej vôle. Dodal, že jediné, čo ho ovplyvnilo boli „incidenty zo štvrtka“ a obava, že Libanon „skĺzava k občianskej vojne“. „Rozhodol som sa preto vzdať sa roly hovorcu“ pozostalých po obetiach výbuchu v prístave.

Hutajt hovoril o štvrtkových protestoch v Bejrúte, počas ktorých vypukla streľba, pričom zahynulo najmenej šesť ľudí a ďalších 30 ich zranených. Ľudia demonštrovali proti súdu, ktorý zamietol sťažnosť proti Bítárovi. Demonštráciu zorganizovali Hizballáh a Amal.

Analytička Lina Khatibová z think-tanku Chatham House v reakcii pre AFP uviedla, že Hutajtovo video je „alarmujúce, pretože ide o náhly obrat o 180 stupňov oproti (jeho) predchádzajúcim vyhláseniam ... na podporu vyšetrovanie“ udalostí v prístave.

„Na videu sa zdá, že je pod nátlakom,“ povedala s tým, že Hutajtov slovný prejav vo videu sa líši od jeho bežného jazyka. Podľa nej „všetko naznačuje tomu, že Hutajt zverejnil toto videovyhlásenie, pretože sa cítil byť pod tlakom“.

Objasnenie príčiny explózie

AFP pripomenula, že vrcholní politici v Libanone, ktorí boli predvolaní pred vyšetrovateľov v súvislosti s výbuchmi, začali viesť proti Bítárovi rôzne právne konania.

Najnovšie rozsudky súdu však Bítárovi umožnili obnoviť vyšetrovanie, ktoré bolo viackrát pozastavené.

Bítárovho predchodcu, Fádího Sawwána, z prípadu stiahol súd vo februári.

Rozsiahle vyšetrovanie má objasniť príčiny mohutnej explózie v bejrútskom prístave, kde vlani v auguste vybuchli tony zle uskladneného dusičnanu amónneho. O život prišlo vyše 200 ľudí a viac ako 6000 ďalších osôb utrpelo zranenia.

V dôsledku výbuchu, ktorý vlani 4. augusta zničil prístav v Bejrúte a veľkú časť libanonského hlavného mesta, sa bez strechy nad hlavou ocitlo okolo 300 000 ľudí. Materiálne škody sa odhadujú 10 až 15 miliárd dolárov.