Slovakia

Interaktívna mapa približuje záujemcom lokality exponátov Vojenského historického múzea

„Aj takýmto spôsobom sa snažíme priblížiť občanom našu vojenskú históriu, pričom jej nadšenci ju môžu prebádať priamo na interaktívnej mape, alebo vďaka nej zistiť a navštíviť miesta, kde sú tieto zbierkové predmety v rôznych častiach Slovenska umiestnené,“ povedal riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič.

Doplnil, že zbierkové predmety je možné vyhľadať napríklad podľa názvu, kategórie alebo vlastníka exponátu. Interaktívna mapa obsahuje 86 zbierkových predmetov VHM – 50 exponátov z múzejného oddelenia v Piešťanoch a 36 exponátov z múzejného oddelenia vo Svidníku.

Rozdelené sú do štyroch kategórií: letecká technika, tanky a obrnená technika, delostrelecká technika a automobilová technika.

Zbierkové predmety prezentované prostredníctvom interaktívnej mapy lokalít múzejných exponátov boli vypožičané alebo prenajaté Vojenským historickým ústavom na základe zmlúv na prenájom hnuteľných vecí, respektíve zmlúv o výpožičke, a to napríklad múzeám, územnej a miestnej samospráve či mimovládnym organizáciám.

Ide prevažne o multiplikáty predmetov prezentovaných v expozíciách VHM v Piešťanoch a Svidníku. O ich odborne ošetrenie, opravy a rekonštrukciu sa starajú nájomcovia v úzkej súčinnosti s odbornými pracovníkmi Vojenského historického múzea.

Interaktívna mapa je k dispozícii na webstránke Vojenského historického ústavu mapalokalitex­po.vhu.sk.

Football news:

Fantastic story of a surfer from Australia: he won bronze after a severe skull injury (he couldn't even walk)
Aguero underwent a course of stem cell treatment to restore the cartilage of the knee joint
Mills on Varane at Manchester United: I'm not sure that he will be like van Dijk or Dias. There are 6 difficult matches in La Liga, not counting the Champions League
Memphis Depay: I don't care if they call me a rebel. Suarez won a lot not because he is the nicest person on the field
Barca will not have to register Messi as a newcomer. He will be able to work at the training camp without signing a contract
Petkovic headed Bordeaux. He worked with the Swiss national team since 2014
Chelsea may include Zouma in the deal with Sevilla for Kunde