Slovakia

Knižnica žiada ľudí, aby nedávali knihy do mikrovlnky. Má ísť o spojitosť s koronavírusom

Niektoré veci sa skrátka musia oznámiť jasne. Tu je jedna z nich: Neskúšajte knihy dávať do mikrovlnky, aby ste ich zbavili koronavírusu.

Podľa spravodajského portálu CNN ide o upozornenie, ktoré vydala knižnica v Grand Rapids v americkom štáte Michigane po tom, čo tam pred niekoľkými dňami niekto vrátil knihu, ktorá bola obhorená, pretože ju zrejme umiestnil do mikrovlnky.

Regionálna manažérka knižnice Elizabeth Guarinová Kozlowiczová si myslí, že obhorené stránky majú spojitosť s koronavírusom.

"Naozaj mi nie je jasné, prečo to niekto robil," povedala CNN. Tiež zverejnila príspevok a snímky knihy na facebooku. V ňom napísala, že každá kniha z požičovne má kovový štítok slúžiace na identifikáciu na báze rádiovej frekvencie, a dodala, že v mikrovlnke začne horieť.

Ako si však môžeme byť istí, že na knihách nemáme koronavírus? Inštitút pre múzejné a knižničné služby už skôr usporiadal online seminár na túto tému.

Hosťom bol epidemiológ amerického Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb CDC David Berendes.

Podľa neho sa ľudia nemusia stresovať vymýšľaním spôsobov, ako tieto materiály dezinfikovať. "Pokiaľ na nich je vírus, bol by tam vo veľmi malom množstve a pomerne rýchlo by zanikol," poznamenal.

Americké knižnice tiež podľa Kozlowiczovej zaviedli vlastné protikoronavirové opatrenia. "Dodržiavame pokyny CDC, aby sme zaistili dodržiavanie dobrej hygieny u zdieľaných materiálov z knižnice. Po vrátení každú knihu na 72 hodín umiestnime do karantény," dodala.

Football news:

Thomas Tuchel: If both legs were intact, you could have seen my 40-meter sprint
PSG saved Tuchel's pet: Choupo-moting got everyone for free, managed not to score from a centimetre, and now pulled Paris to the semi-finals of the Champions League
Gian Piero Gasperini: The worst part is that we were so close. I can only thank the guys
Neymar was the player of the match Atalanta-PSG. He gave an assist
ПС PSG suffered through the entire quarter-final and turned it over in 149 seconds. Lifted the Italian curse and went so far in the Champions League for the first time in 25 years
ПС PSG's pain was transformed into happiness: in three minutes, the suffering stars turned into celebrating kings
The club from Italy won't win the Champions League for the 10th year in a row. This is an anti-record