Slovakia

Kollár: Štát by mal podporovať chov norika muránskeho

Aj toto opatrenie podľa neho môže pomôcť udržať chov norika do budúcnosti, keďže ho považuje za významnú pomoc v ťažko prístupných lokalitách.

Muráň 18. júna (TASR) – Štát by mal podporovať chov koní plemena norik muránsky, pretože ide o kultúrne dedičstvo a národné bohatstvo, ktoré treba zachovať aj do budúcnosti. Uviedol to predseda Národnej rady SR Boris Kollár pri stredajšej návšteve Muránskej planiny s tým, že bude potrebná zmena príslušnej legislatívy.

„Je veľká škoda, že zákon je zle nastavený, lebo napríklad chov koní v Topoľčiankach sa zo strany štátu podporuje, ale napríklad norik muránsky nie je podporovaný, lebo to nie je poľnohospodárska či chovná činnosť, ale je to pod štátnymi lesmi,“ vysvetlil Kollár.

Dodal, že z tohto dôvodu pripravia návrh novelizácie predmetného zákona s cieľom zmeniť aktuálny stav, ktorý považuje za zlý. „Teraz to ide na vrub celého ekonomického výnosu podniku – všetko, čo zarobí, investuje do chovu tohto koňa,“ podotkol predseda NR SR.

Aj toto opatrenie podľa neho môže pomôcť udržať chov norika do budúcnosti, keďže ho považuje za významnú pomoc v ťažko prístupných lokalitách. „Asi každý mi dá za pravdu, že kôň v lese je prijateľnejší ako traktor. Síce je pravdou, že na určité práce v lese sa proste nehodí, ale v tých neprístupných terénoch, ostrých zrázoch, sa bez koníka nepohnete,“ zdôvodnil Kollár.

Chov norika muránskeho bol založený v roku 1950 na Muránskej planine. Ako šľachtiteľský chov bol uznaný v roku 1995. V súčasnosti je jeho chov sústredený v dvoch hospodárskych dvoroch v Dobšinej a na Veľkej Lúke na Muránskej planine. Podľa údajov Lesov SR sa od začiatku 50. rokov do súčasnosti podarilo odchovať viac než 3800 týchto koní pre lesnú prevádzku.

Football news:

Pep Guardiola: Second place in the Premier League is more important than winning English cups
The 1966 world champion Jack Charlton has died at the age of 85
Smart ticket sales in Poland: roommates sit next to each other, social stations are created automatically, and attendance increases by 20%
A gay player from the Premier League wrote an anonymous letter published in The Sun: I hope that one day I will be able to confess. I feel trapped
Zinedine Zidane: what Courtois does in every game is phenomenal
Tottenham fans will launch a plane with a Levi banner-on the way out at the game with Arsenal
Zinedine Zidane: I would like VAR not to be used