Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Komisia navrhuje univerzálnu nabíjačku

Súčasťou každej domácnosti sú rôzne zariadenia, ktoré potrebujú pravidelné nabíjanie. Ako ich však doma pribúda, mnohí sa začíname strácať v tom, ktorá nabíjačka vlastne na čo slúži. Európska komisia sa rozhodla túto doslova spletitú situáciu riešiť tým, že USB-C port by sa mal stať univerzálnou nabíjačkou pre smartfóny a iné mobilné zariadenia. Zároveň sa tak zníži množstvo elektroodpadu.

Zdroj: Shutterstock

V čom spočíva návrh jednotnej nabíjačky?

V EÚ sa za minulý rok predalo približne 420 miliónov mobilných telefónov a iných prenosných elektronických zariadení. Aká je súčasná situácia? Jeden spotrebiteľ vlastní priemerne tri nabíjačky mobilných telefónov, z ktorých pravidelne používa dve. 38 percent spotrebiteľov uvádza, že sa aspoň raz ocitli v situácii, keď si nemohli nabiť svoj mobilný telefón, pretože nabíjačky, ktoré mali k dispozícii, neboli kompatibilné.

Takáto situácia je nevyhovujúca a pre spotrebiteľov drahá, keďže ročne vynakladajú približne 2,4 miliardy eur na samostatné nabíjačky, ktoré sa nepredávajú spolu s elektronickými zariadeniami.

Vyhodené a nepoužívané nabíjačky navyše predstavujú približne 11 000 ton elektroodpadu ročne.

Spoločné riešenie nabíjania zníži objem takéhoto odpadu takmer o tisíc ton ročne.

Návrh na zavedenie univerzálnej nabíjačky

Európska komisia predložila legislatívny návrh, aby umožnila spoločné riešenie nabíjania všetkých vhodných zariadení. Cieľom tohto návrhu je prispieť k zlepšeniu komfortu spotrebiteľov, umožniť ďalšie inovácie v tejto oblasti a zároveň znížiť environmentálnu stopu súvisiacu s výrobou a likvidáciou množstva nabíjačiek. Okrem zjednoteného nabíjacieho portu elektronických zariadení Európska komisia navrhuje aj jednotnú technológiu nabíjania, oddelenie predaja nabíjačky od predaja elektronického zariadenia a tiež zlepšenie informovanosti spotrebiteľov. Nový legislatívny návrh z dielne Európskej komisie týkajúci sa univerzálnej nabíjačky je súčasťou širšej snahy EÚ o väčšiu udržateľnosť výrobkov a najmä elektroniky na trhu EÚ.

Zdroj: Shutterstock

Aké výhody prinesie univerzálna nabíjačka?

Azda najväčšou výhodou navrhovaných opatrení je to, že spotrebitelia budú mať možnosť používať rovnakú nabíjačku na nabíjanie rôznych mobilných telefónov a elektronických zariadení bez ohľadu na značku, a pritom nebude ohrozená ani rýchlosť nabíjania, keďže kompatibilná nabíjačka zabezpečí rovnako rýchle nabíjanie. Nové požiadavky tak v konečnom dôsledku prispejú k dlhšiemu a opätovnému používaniu nabíjačiek, čím pomôžu ušetriť spotrebiteľom až 250 miliónov eur ročne na zbytočných nákupoch nových nabíjačiek.

Ďalšou veľkou výhodou tohto návrhu je prirodzene i to, že prináša menej elektroodpadu. Očakáva sa obmedzenie elektroodpadu až takmer o tisíc ton ročne. Nové opatrenia pomôžu životnému prostrediu aj tým, že sa znížia emisie skleníkových plynov a navyše sa zníži ťažba zdrojov, výroba, preprava, používanie či likvidácia nabíjačiek.

Nebude nový návrh prekážkou pre inovácie?

Práve naopak. Európska komisia sa snaží poskytnúť spotrebiteľom otvorené a interoperabilné riešenie, ktoré umožňuje inovácie. Návrh podnecuje inovácie v oblasti drôtového i bezdrôtového nabíjania. Bude však potrebné harmonizovať zavádzanie všetkých nových noriem v rámci smernice, aby sa rešpektovali ciele plnej interoperability. V návrhu sa nestanovujú konkrétne požiadavky na bezdrôtové nabíjanie práve preto, aby sa ponechal v tejto sfére priestor na inováciu. Výrobcovia tak môžu naďalej do svojich výrobkov zakomponovať akékoľvek bezdrôtové nabíjacie riešenie.

Bude sa kábel predávať spolu so zariadením?

Spotrebitelia si podľa nového návrhu Komisie budú môcť vybrať, či si kúpia elektronické zariadenie s nabíjačkou alebo bez nej. No zariadenia sa budú môcť naďalej predávať spolu s káblom, pretože má viac využití ako len na nabíjanie. Káble je možné použiť i na prenos údajov. Používatelia navyše považujú za užitočné mať v jednom balení s elektronickým zariadením aj kábel, keďže ide o súčasť zariadenia, ktorá sa zvykne častejšie poškodiť.

Zdroj: Shutterstock

     

Čo navrhuje Európska komisia?

       

Čo sa stane so starými nabíjačkami?

Používatelia budú môcť naďalej používať nabíjačky, ktoré už teraz spĺňajú stanovené podmienky. Nabíjačky, ktoré nie sú interoperabilné, sa budú musieť vyhodiť a recyklovať po výmene príslušného zariadenia. Používatelia však dostanú dostatok času, aby sa prispôsobili zmenám vďaka prechodnému obdobiu, s ktorým sa počíta ešte pred tým, ako nové požiadavky nadobudnú účinnosť. Návrh Komisie ešte bude musieť prijať Európsky parlament a Rada.

Kedy by mal návrh nadobudnúť účinnosť?

Návrh Komisie budú musieť prijať riadnym legislatívnym postupom (spolurozhodovanie) Európsky parlament a Rada. Prechodné obdobie 24 mesiacov od dátumu prijatia dá výrobnému odvetviu dostatok času, aby sa návrhu pred nadobudnutím účinnosti prispôsobili.

Zdroj: Shutterstock

Zmeny sa budú týkať týchto zariadení:

mobilné telefóny, tablety, digitálne fotoaparáty, slúchadlá, náhlavné slúchadlá, prenosné herné konzoly a prenosné reproduktory.