Slovakia

Korčok: Strategickým záujmom Slovenska je podpora multilateralizmu

Minister potvrdil záväzok SR voči OSN a podporu pokračovania reformných procesov zameraných na zvýšenie efektívnosti a transparentnosti tejto organizácie.

Bratislava/New York 28. septembra (TASR) - Strategickým záujmom Slovenska je podpora multilateralizmu, ktorý v poslednom období čelí mimoriadnemu tlaku, povedal v pondelok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. TASR o tom v pondelok informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Korčok v pondelok absolvoval telefonické rozhovory s novozvoleným predsedom Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov Volkanom Bozkirom a námestníčkou generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti a budovanie mieru Rosemary DiCarlovou.

Korčok s Bozkirom podľa tlačového odboru MZVEZ rokoval o aktuálnom 75. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v kontexte pandémie COVID-19, realizácii cieľov trvalo udržateľného rozvoja a podpore multilateralizmu.

Minister potvrdil záväzok SR voči OSN a podporu pokračovania reformných procesov zameraných na zvýšenie efektívnosti a transparentnosti tejto organizácie. Za jednu z priorít Slovenskej republiky pri OSN Korčok označil tému reformy bezpečnostného sektora.

V rozhovore s DiCarlovou podľa MZVEZ dominovali úlohy OSN pri riešení medzinárodných konfliktov. Prerokovali okrem iného aj aktuálne dianie v Bielorusku, na Ukrajine, na Blízkom východe a v Náhornom Karabachu.

Minister Korčok v rozhovore vyzdvihol dlhodobé pôsobenie slovenských vojakov a policajtov na Cypre a Golanských výšinách. Pripomenul aj plánovaný príspevok SR na výcvikové operácie EÚ v Mali a Stredoafrickej republike, ktorý je súčasťou posilňovania stability celého regiónu.

DiCarlová ocenila aktívnu angažovanosť Slovenska v agende budovania mieru a prevencie konfliktov - či už ide o pôsobenie v mierových misiách OSN, ako aj členstvo SR v Komisii OSN pre budovanie mieru.

"Súčasné dianie potvrdzuje, že svet potrebuje viac a nie menej medzinárodnej spolupráce. Strategickým záujmom SR je podpora multilateralizmu, ktorý čelí v ostatnom období mimoriadnemu tlaku," uzavrel minister.

Football news:

FIFA about Bartomeu's words about the European super League: we do not know about any agreement
Brother, don't give up on him. He's playing against us. Benzema asked Mendy not to give the ball to Vinicius at half-time of the match with Borussia
In 2010, Pirlo negotiated with Barca. The main playmaker of the generation was ready to go to Pep even in the rotation
Chugainov about Loko in the Champions League: there are Chances to get out of the group. The team looks confident and worthy
Bayern and Alaba failed to agree a new contract for the third time
Atalanta and Ajax showed smart football: a lot of traps and subtle changes on the move
Vadim Evseev: I liked the locomotive for its boldness. Not afraid to play football, well done