Slovakia

Koronavírus ničí svadobný biznis v Česku

Pre salóny, ktoré sa špecializujú na nákladnejšie svadby za státisíce, je aj strata niekoľkých klientov obrovským výpadkom.

Praha 28. septembra (TASR) - Epidémia nového koronavírusu a opatrenia proti jeho šíreniu skrížili plány mnohým snúbencom, čo tvrdo pocítil svadobný biznis. V dôsledku protivírusových opatrení uzatvorili Česi v prvom polroku iba 13.431 sobášov. To je takmer o 10.000 menej než za rovnaké obdobie minulého roka. Svadobné salóny a ďalšie firmy, ktoré z organizácie svadobných obradov žijú, tak za prvých šesť mesiacov prišli o viac než miliardu korún.

Podľa Českého štatistického úradu (ČSÚ) pripadlo v súvislosti s počtom sobášov historické minimum na mesiac marec. "Uzatvorených bolo 631 sobášov, najnižší mesačný počet za viac než storočnú históriu republiky," uviedol v správe ČSÚ, ktorú citoval server novinky.cz. Na jar svadby zakázala vláda mimoriadnym opatrením, z hromadných akcií platila výnimka iba pre pohreby.

Ako uviedli novinky.cz, podľa blogu svatbona.cz predstavovala priemerná cena za svadbu v Česku v minulom roku 123.478 Kč (približne 4550 eur). Po zahrnutí tohtoročnej priemernej inflácie v 1. polroku, ktorá predstavuje 3,4 %, míňali Česi od januára do konca júna za svadbu v priemere takmer 127.700 Kč.

"To znamená, že svadobné salóny a ďalšie firmy a podnikatelia, ktorí zarábajú na organizácii svadobných obradov, prišli v prvom polroku tohto roka pre nový koronavírus o 1,23 miliardy Kč (45,33 milióna eur). O toľko by mali vyššie tržby, ak by počet sobášov dosiahol úroveň minulého prvého polroka," povedal ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Pre salóny, ktoré sa špecializujú na nákladnejšie svadby za státisíce, je aj strata niekoľkých klientov obrovským výpadkom. Pre niektorých tak situácia v prvom polroku mohla byť až likvidačná, dodal Kovanda.

Football news:

FIFA about Bartomeu's words about the European super League: we do not know about any agreement
Brother, don't give up on him. He's playing against us. Benzema asked Mendy not to give the ball to Vinicius at half-time of the match with Borussia
In 2010, Pirlo negotiated with Barca. The main playmaker of the generation was ready to go to Pep even in the rotation
Chugainov about Loko in the Champions League: there are Chances to get out of the group. The team looks confident and worthy
Bayern and Alaba failed to agree a new contract for the third time
Atalanta and Ajax showed smart football: a lot of traps and subtle changes on the move
Vadim Evseev: I liked the locomotive for its boldness. Not afraid to play football, well done