Slovakia

Koronavírus: Obchodné reťazce zabezpečili pre pracovníkov respirátory FFP2

„V zmysle prijatých opatrení a povinnosti nosiť respirátor FFP2 v predajniach už viaceré COOP Jednoty zabezpečili pre svojich zamestnancov povinné respirátory bezplatne ako ochrannú pomôcku a postupne sa pripájajú aj ďalšie spotrebné družstvá," priblížila Zuzana Peiger Ačjaková, PR manažérka COOP Jednota Slovensko.

Na centrálnej úrovni COOP Jednota Slovensko v zmysle uplatňovania princípov spoločenskej zodpovednosti podľa nej pripravuje zabezpečenie povinných respirátorov pre viac ako 14.000 zamestnancov pôsobiacich v maloobchodnej sieti COOP Jednota.

Poznamenala, že počas používania respirátorov v pracovnom čase zamestnanci často pociťujú náročnejšie pracovné podmienky zahrnujúce problémy s dýchaním a menšou energiou. "Práca v predajni je v niektorých prípadoch aj fyzicky náročná (dokladanie a preberanie tovaru), COOP Jednota preto na regionálnej úrovni pristúpila k častejšej rotácii svojho personálu, ktorý je v styku so zákazníkom, a zaviedla častejšie individuálne prestávky," informovala Peiger Ačjaková.

Kaufland Slovenská republika podľa slov hovorkyne Lucie Vargovej poskytuje denne svojim zamestnancom respirátory FFP2 na ochranu ich zdravia už od druhej polovice februára tohto roku.

Respirátory poskytuje zamestnancom aj Lidl Slovenská republika. "Už niekoľko týždňov poskytujeme všetkým našim zamestnancom 7 kusov FFP2 respirátorov na osobu a týždeň. V tejto praxi plánujeme aj naďalej pokračovať," doplnil vedúci úseku komunikácie Lidl Slovenská republika Tomáš Bezák.

„Kolegom starajúcim sa o našich zákazníkov v obchodoch aktuálne už distribuujeme respirátory typu FFP2. Zákazníkov prosíme o dodržiavanie tohto opatrenia, aby tak chránili nielen seba, ale aj ostatných zákazníkov a našich kolegov," uviedol manažér externej komunikácie Tesco Stores SR Peter Steigauf.

Obchodný reťazec Billa sa podľa hovorkyne Kvetoslavy Kirchnerovej rozhodol svojim zamestnancom na predajniach a logistike poskytnúť FFP2 respirátory ešte pred schválením povinnosti. "Záleží nám totiž na zdraví a psychickej pohode našich zamestnancov. Naši zamestnanci teda budú disponovať respirátormi už pred dátumom 8. marec. Mesačne poskytneme našim zamestnancom viac ako 100.000 respirátorov," poznamenala Kirchnerová.

Podľa marketingového manažéra TERNO real estate Mareka Koštrnu je aj v súčasnej pandémii nového koronavírusu zdravie zamestnancov jednou z hlavných priorít spoločnosti. "Aj preto zabezpečuje pre všetkých pracovníkov predajní Terno a KRAJ potrebné množstvo respirátorov FFP2. S touto aktivitou sme začali už počas februára a so zhoršujúcou sa situáciou v krajine, ako aj prijatými nariadeniami o povinnom nosení respirátorov FFP2 v interiéri v nej budeme pokračovať aj naďalej," dodal Koštrna.

Football news:

What did we learn about Super League on Monday? Bayern and Borussia will not be there, the players and coaches have not been told anything
Milner on Super League: The players do not have the right to vote. The current system is very good
Leeds striker Bamford on Super League: This is wrong, we are in shock. The noise is startling. Sorry it doesn't work that way with racism
Klopp on Liverpool in the Super League: I'm used to the owners making decisions without me. I feel responsible for the club's relationship with the fans
Non-Super League clubs are promised 400 million euros in solidarity payments. From the Champions League they receive 140 million
Milner on Super League: I don't like it. I hope it won't happen
Leeds tweet about 1-1 with Liverpool: Equalized in the match against a Super League team in the end