logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Slovakia

Košice sú v spore o sídlisko so zadlženou firmou. Vlastní ju známa Norberta Bödöra

Obyvatelia sídliska Na hore sa stali rukojemníkmi developerskej spoločnosti Silvie Krištofíkovej. Malo by ísť o družku Tomáša Rajeckého, ktorý v uniknutých mafiánskych zoznamoch figuroval v skupine piťovcov.

Malo to byť nové košické sídlisko s výbornou dostupnosťou do centra. Postupne sa však obyvatelia košickej lokality s názvom Na hore začínajú obávať o budúcnosť svojho bývania. 

Žiadne kosenie zelene, žiadna údržba chodníkov či ciest, rozbité odtokové žľaby, porušovanie dopravných predpisov bez hrozby akéhokoľvek trestu zo strany košickej mestskej polície. 

Mestská polícia roky nechodí do tejto lokality, keďže ide o komunikácie sú súkromnými pozemkami. Mesto pritom cesty odmieta prebrať a tak v spore medzi Košicami a developerom Vitra, s. r. o., ostali obyvatelia rukojemníkmi.

Sľuby o výstavbe detských ihrísk, lavičiek či zástavke pre metskú hromadnú dopravu ostali akoby zabudnuté. Problémy s poruchovým osvetlením sa podarilo vybaviť po rokoch až v lete.

Piťovci, Kollár, Kuba

Zaujímavé je aj pozadie samotného developera. Za eseročkou Vitra stojí Bratislavčanka Silvia Krištofíková. 

Bratislavská podnikateľka vlastnila v minulosti s Norbertom Bödörom známy hotel Zlatý Kľúčik. 

Jej firma a vlastník sídliska, teda firma Vitra, sa tiež trikrát vyhla návrhu na uvalenie konkurzu, Na daniach dodnes dlhuje 279-tisíc eur a tento dlh dlhodobo stúpa.

Krištofíková by mala byť podľa informácií Aktuality.sk partnerkou Tomáša Rajeckého, ktorý si esemeskoval s Marianom Kočnerom a bol zaradený na mafiánskych zoznamoch ako člen skupiny piťovcov a objavil sa aj na známej fotke Piťa a Borisa Kollára na Kube.  

Mesto Košice zas roky odkladá vyriešenie citlivého sporu a tvári sa, že o žiadnych problémoch vlastne nevie. 

Aktuality.sk pritom majú k dispozícií niekoľko listov, v ktorom žiadali obyvatelia o pomocnú ruku pri riešení problémov s developerom.

Starosta mestskej časti Dargovských hrdinov Jozef Andrejčák je z patovej situácie zúfalý. 

„Pôsobíme ako mediátor medzi mestom a firmou,“ hovorí o takmer sedemročnom konflikte medzi radnicou a developerom aj starosta mestskej časti Jozef Andrejčák. 

 Juraj Ondrejčák, Tomáš Rajecký, Boris Kollár a Matej Šalaga 16 fotiek v galérii

Nepodarený biznis?

Príbeh obyvateľov novopostaveného sídliska Na hore pripomína skôr nepodarený biznis developera ako splnený sen o sľúbenom rozprávkovom bývaní. Zo 175 bytov má developer predaných 160.

K postihnutým obyvateľom patrí aj mladý manželský pár Dominik a Linda Babušíkovci. Pri kúper bytu v tomto developerskom projekte ich o žiadnych problémoch a sporoch s mestom nikto neinformoval. 

Komplikácie sa objavili po pol roku bývania a splnený sen o vlastnom bývaní sa tak mladej rodine postupne mení na dlhoročný boj s developerom. 

Mesto Košice ich totiž odmietlo prebrať, lebo podľa neho nespĺňajú normy.

Neupravené cesty na sídlisku. 16 fotiek v galérii

Kľúčové stúpanie

Hlavným problémom je kopec so 16-percentným stúpaním. Vedenie Košíc sa v listoch sťažujúcim sa obyvateľom bránilo, že jeho stroje na údržbu ciest tadiaľ neprejdú.

„Chýba tu základná údržba, v zime sa cesty začali upratovať až koncom januára,“ hnevá sa Babušík, ktorý začiatkom júna zorganizoval samostatné upratovanie sídliska.

Aktuality.sk majú kópiu objednávky medzi developerom a mestskou firmou Kosit, ktorá po zaplatení bez problémov prišla upratať sídlisko. Problémy so strojmi, ako tvrdilo mesto, neboli žiadne.

Postupne sa Babušík začal viac zaujímať o developera a ostal prekvapený.

„Nevedeli sme ako ďalej a oslovili sme regionálne médiá, ktoré o probléme odvysielali niekoľko reportáží. A vtedy nastal zo strany developera zlom v komunikácii,“ hovorí Dominik Babušík. Developer mu vraj odkázal, že ak bude pokračovať s medializáciou, bude to riešiť podaním oznámenia za hanobenie dobrého mena firmy.

Aktuálne miestny poslanec za mestskú časť sa obáva, že developerská firma skončí v konkurze a pozemky, cesty, zeleň, osvetlenie i kanalizácia pôjdu do dražby, v ktorej sa predajú tretej osobe. 

Mestská firma robí zimnú údržbu po objednávke od súkromníka. Mesto ulice upratovať nechce, tvrdí, že to stroje nedokážu. 16 fotiek v galérii

Parkovanie na sídlisku Na hore v Košiciach má svojské pravidlá. 16 fotiek v galérii
Kde pravidlá neplatia

Na košické sídlisko Na hore sa prichádza cez chatovú oblasť so strmým stúpaním. Na prvý pohľad zaujme tabuľa súkromný pozemok, ale tiež rozbitá cesta.

Pri prechádzke cez sídlisko nás domáci upozornia, že parkovacie boxy sú namaľované svojvoľne, tabuľky s číslami ŠPZ na vyhradené parkovacie miesta si miestni robili sami. 

Situácia sa nemení ani o dva mesiace neskôr pri ďalšej návšteve sídliska. 

Zakaždým sme objavili stáť niektoré z áut aj na miestach vyhradených pre invalidov, zákonom vymedzené tri metre voľnej vozovky v jazdnom pruhu tu neplatia. 

Keďže ide o súkromný pozemok, mestská polícia má na sídlisku bez súhlasu developera obmedzené pôsobenie .

Parkovanie na sídlisku Na hore v Košiciach má svojské pravidlá. 16 fotiek v galérii

Mesto reaguje

„Chceme Vás poprosiť, aby ste nám v súvislosti s problémami obyvateľov lokality Na hore presne špecifikovali, aké konkrétne služby im tam chýbajú, aby sme mohli tieto problémy začať promptne riešiť,“ odpovedal Miroslav Sambor z komunikačného oddelenia mesta Košice.  

Aktuality.sk sa pýtali, či je pravda, že mestská polícia tam nesmie zasahovať.

„V košickej lokalite Na hore nemáme vedomosť o tom, že by si majiteľ (developer) vyhradzoval právo súhlasu so zásahom mestskej polície,“ uviedol Sambor v neskoršej odpovedi.

Či za sedem rokov od vzniku sídliska už bola hliadka mestskej polície riešiť problémy s parkovaním, už nepovedal.

Rovnako Miroslav Sambor z komunikačného oddelenia mesta Košice neodpovedal ani po viacerých urgenciách na ďalšie otázky ohľadom sporu s developerom.

Parkovanie Na hore sa riadi vlastnými pravidlami 16 fotiek v galérii

Bezmocný starosta

Starosta dotknutej mestskej časti neskrýval bezradnosť z problému, pri ktorom nemá kompetencie spor riešiť. 

„Snažíme sa pôsobiť ako akýsi mediátor. V prvej fáze by malo mesto Košice prevziať osvetlenie, ale čo sa týka nejakých termínov, to fakt neviem a nerád by som odhadoval,“ uzavrel starosta Jozef Andrejčák z mestskej časti Košice – Dargovských hrdinov.

Podľa odborníka na stavebné právo Milana Mušku zo Združenia miest a obcí Slovenska ide o typický dôkaz toho, že stavba nebola domyslená.

„Alebo sa pri výstavbe niečo nedodržalo a klienti sú rukojemníkmi,“ myslí si Muška.

Reálne tak podľa neho naozaj hrozí, že ak sa developer s mestom nedohodne alebo nedôjde k vydaniu súdneho rozhodnutia, musia sa majitelia postarať o správu a údržbu tejto zatiaľ súkromnej komunikácie.

„Logické by však bolo dohodnúť sa na podmienkach, kedy by mesto mohlo prevziať komunikácie do správy aj údržby,“ dodal Muška.

V dlhoch

Developer sa proti obvineniam bráni. Na otázky, ako rieši výhrady obyvateľov a spor s mestom Košice, odpovedala Silvia Krištofíková v dvojstranovom stanovisku.

„Vnútroareálové komunikácie boli riadne a právoplatne skolaudované. Výstavba obytného súboru Na hore prebiehala v troch etapách, v rámci každej z týchto etáp bola skolaudovaná aj prináležiaca infraštruktúra vrátane komunikácií a spevnených plôch,“ vysvetľuje Krištofíková. 

Portálu Aktuality.sk sama ponúkla, že ukáže všetky dokumenty. Keď sme si ich od nej vyžiadali,  prestala komunikovať.

Developer už trikrát čelil návrhom na konkurz, z vyše pol miliónových dlhov sa Vitra po siedmich rokoch dostala podľa údajov Finstatu len predvlani.

Dlhy spoločnosti Vitra podľa údajov Finstatu. 16 fotiek v galérii

Vzťahy s Bödörom aj Rajeckým

Ako denník SME vlani upozornil, Silvia Krištofíková bola v spoločnom biznise s Norbertom Bödörom aj cez firmu Bokran.

Konateľka developera Vitra Silvia Krištofíková vlastní tiež britskú schránkovú firmu RS Investment Management spolu so spomínaným Tomášom Rajeckým. 

Aktuality.sk oslovili aj Tomáša Rajeckého, ktorý státisicové dlhy Krištofíkovej firiem nazval „štandardnou vecou v podnikaní“.

Rajecký pritom nijak oficiálne v developerskej spoločnosti Vitra nefiguruje a tiež sám zdôraznil, že s firmou nič nemá spoločné.

Následne však prezradil, že eseročka Vitra splatí 279-tisícový dlh na daniach, keď sa predajú všetky byty. Z bytov bude dlh uhradený v plnej výške. 

Kamarát s Kočnerom

Krištofíkovej tieň možno ďalej vidieť aj za budovou, v ktorej sídlia firmy jej partnera Tomáša Rajeckého a Mariana Kočnera. 

Budovu na Trenčianskej totiž vlastní firma Drutechna, ktorú zastupuje Mária Krištofíková s rovnakou adresou ako Silvia Krištofíková. Podľa Tomáša Rajeckého ide o matku Silvie Krištofíkovej. „Nič s budovou nemáme,“ tvrdí Rajecký a dodáva, že ide o štandardný nájomný vzťah s družstvom Drutechna. 

Rajecký tiež tvrdí, že Kočnerove firmy sídlia v jeho kancelárii, keďže Marian Kočner je jeho kamarát a ide o ich dohodu. Podľa Rajeckého však Kočner v budove nikdy nesedel a chodí mu tam iba pošta.

Ak sa Vám článok páčil, podporte nás.
Slobodné médiá a nezávislá žurnalistika existujú aj vďaka Vám.

All rights and copyright belongs to author:
Themes
ICO