Slovakia

Krajčí: Situácia sa zhoršuje. Počty nakazených na COVID-19 budú stúpať, zvýšilo sa reprodukčné číslo aj kĺzavý medián (video+foto)

27. novembra 2020

Krajčí: Situácia sa zhoršuje. Počty nakazených na COVID-19 budú stúpať, zvýšilo sa reprodukčné číslo aj kĺzavý medián (video+foto)

Tento predpoklad podľa neho potvrdzuje aj reprodukčné číslo, ktoré stúplo z hodnoty 0,9 na hodnotu 1. Ako minister vysvetlil, nakoľko sa začali uvoľňovať opatrenia, epidemiologická krivka sa spätne stáča a má prognózu rastu.

Click here!

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Za posledný týždeň však mierne klesli počet hospitalizovaných aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Začal však stúpať kĺzavý medián z hodnoty 1 326 sa dostal na hodnotu 1 811.

Epidemiologicka situacia_tk_201127_v2 14.jpg

Foto: SITA/Ministerstvo zdravotníctva SR

Ohniská aj v domovoch sociálnych služieb

Krajčí zároveň informoval, že hygienici zaznamenali viaceré ohniská nákazy v domovoch sociálnych služieb. Za týždeň pribudlo 1 836 pozitívne testovaných ľudí v rizikovej skupine nad 65 rokov veku.

Percento pozitívnych pri antigénových testoch je 3,4 %, čo je podľa ministra relatívne vysoké číslo.

Za vysoké považuje aj percento pozitívnych pri PCR testoch, ktoré dosahuje 17,2 %, na druhej strane však oproti minulému týždňu pokleslo.

Epidemiologicka situácia, Slovensko

Foto: SITA/Ministerstvo zdravotníctva SR

Šéf rezortu zdravotníctva sa domnieva, že ak sa neprijmú ďalšie opatrenia, Slovensko sa bude aj naďalej vzďaľovať od stanoveného priemeru 750 pozitívne testovaných denne.

Nové spôsoby testovania

Minister zdravotníctva tiež uviedol, že premiér Igor Matovič by chcel predstaviť nové spôsoby testovania. „Bude to jedna z vážnych výziev v boji s koronavírusom na Slovensku,“ povedal Kajčí.

Viac však k tomuto plánu zatiaľ hovoriť nechcel. Informoval tiež, že rezort ešte dnes zverejní ďalšiu výzvu na otváranie mobilných odberových miest na antigénové testovanie pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí budú mať záujem poskytovať túto službu.

Epidemiologicka situácia, Slovensko

Foto: SITA/Ministerstvo zdravotníctva SR

Situácia v zahraniční sa podľa ministra zlepšuje. „Drvivá väčšina krajín v Európe má lockdowny, takýmto spôsobom sa situácia zlepšila z jedného týždňa na druhý,“ konštatoval minister.

Príkladom sú Česko či Poľsko. Najvážnejšia situácia je aktuálne v Rakúsku, aj tam sa však už mierne zlepšuje. Spomedzi našich susedov je podľa ministra z hľadiska epidemiologickej situácie na tom Slovensko najlepšie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Football news:

Karavaev on the Eredivisie: The fans are used to goals. Even if the team lost 2:3, they are happy
Mourinho on Lampard's resignation: Football is cruel, especially modern
Dzeko denied West Ham. Striker wants to leave Roma in the winter
Milan wants to sign Porto midfielder Otavio for free in the summer
Manchester United may loan Lingard to West Ham
Mourinho on the double Ntombela: He's very creative. One of those who knows how to sharpen the game
Atalanta and Sevilla have agreed on the transfer of Gomez. The midfielder will fly to Spain on Tuesday