Slovakia

Lekári chcú vo štvrtok prebudiť Jakobsena z umelého spánku

Lekárka pretekov Barbara Jerschinová povedala, že Jakobsena museli priamo na trati vyše polhodinu oživovať.

Sosnowiec 6. augusta (TASR) - Holandského cyklistu Fabia Jakobsena chcú lekári už vo štvrtok prebudiť z umelého spánku. Dvadsaťtriročný jazdec tímu Deceuninck-Quickstep utrpel ťažké zranenia v stredajšej úvodnej etape pretekov Okolo Poľska po tom, ako ho v záverečnom špurte vytlačil do bariér krajan Dylan Groenewegen z tímu Jumbo-Visma.

Jakobsena previezli do nemocnice v Sosnowci. Zástupca riaditeľa zariadenia Pawel Gruenpeter vo štvrtok informoval, že stav cyklistu je stabilizovaný, hoci stále vážny. Lekári sa ho pokúsia prebudiť z umelého spánku. "Skúsime ho dnes zobudiť, aby sme zistili, v akom je stave," citovala Gruenpetera agentúra DPA.

Holandský cyklista Fabio Jakobsen je v stabilizovanom, ale vážnom stave po stredajšom páde v úvodnej etape pretekov Okolo Poľska. Dvadsaťtriročný jazdec tímu Deceuninck-Quickstep utrpel ťažké zranenia po tom, ako ho v záverečnom špurte vytlačil do bariér krajan Dylan Groenewegen z tímu Jumbo-Visma.

Jakobsen narazil a preletel cez bariéru pár metrov pred cieľom po súboji so svojím krajanom, ktorého za jeho nebezpečnú jazdu z pretekov diskvalifikovali a hrozia mu aj ďalšie sankcie.

"Pacienta previezli v ťažkom stave a uviedli ho do umelého spánku. Najprv sme potrebovali stabilizovať obehovú sústavu a dýchanie. Cyklista má viacnásobné poranenia hlavy a hrudníka. Bude hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti a podstúpi kraniofaciálnu operáciu. Bude potrebný zásah špecialistov. Čas operácie bude závisieť od zdravotného stavu pacienta," uviedol pre tvp.pl Pawel Gruenpeter, zástupca riaditeľa nemocnice v Sosnowci, kde Jakobsena hospitalizovali.

Lekárka pretekov Barbara Jerschinová povedala, že Jakobsena museli priamo na trati vyše polhodinu oživovať. "Je v bezprostrednom ohrození života. Utrpel ťažké kraniocerebrálne poranenie, najhoršia situácia bola s respiračným systémom. Stratil veľa krvi, no je nažive a veríme, že tento boj vyhrá," uviedla pre poľské médiá Jerschinová.

"Jakobsen celý čas leží na asfalte a je celý od krvi. Podľa toho, čo viem, má vybité zuby," uviedol ešte pred Jakobsenovým prevozom do nemocnice Karol Górka z portálu Sport.pl.

Podľa informácií cyclingnews.com sú zranení aj pôvodný víťaz Dylan Groenewegen (Jumbo-Visma), ktorý spôsobil pád a diskvalifikovali ho, Marc Sarreau (Groupama-FDJ), Jasper Philipsen (SAE Team Emirates), Damien Touze (Cofidis) a Eduard Prades (Movistar). S ťažkými zraneniami skončil v nemocnici aj jeden z organizátorov podujatia, do ktorého vpálil Jakobsen. "Marc Sarreau je pri vedomí a na ceste do nemocnice, kde pôjde na röntgen. Tímový lekár je s ním," uviedol tím Groupama-FDJ na twitteri.

Groenewegen tesne pred cieľom ostro vybočil doprava a svojho súpera vytlačil na bariéru. Jakobsen do nej nabúral, preletel cez ňu a vrazil aj do jedného z organizátorov podujatia. Tvrdý pád utrpelo aj niekoľko ďalších pretekárov. Záverečná rovinka bola mierne dolu kopcom a cyklisti išli podľa poľských médií rýchlosťou až 80 km/h. "Takto sa nesprávame. Práve som sa stretol s rozhodcami, Groenewegena diskvalifikujú a uvidíme, či to skončí len pri tom. Bol to neférový boj," agentúra AFP citovala organizátora pretekov Czeslawa Langa.

"Medzinárodná cyklistická únia (UCI) dôrazne odsudzuje nebezpečné správanie Dylana Groenewegena (Jumbo-Wisma), ktorý poslal Fabia Jakobsena (Deceuninck-Quickstep) do bariéry pár metrov pred finišom a spôsobil hromadnú haváriu na konci prvej etapy Okolo Poľska. UCI, ktorá považuje toto správanie za neakceptovateľné, okamžite postúpila záležitosť Disciplinárnej komisii, aby požiadala o uloženie sankcii primeraných závažnosti týchto faktov. Naša federácia je z celého srdca s pretekármi, ktorých incident postihol," píše sa v oficiálnom vyhlásení UCI.

"Tohto chlapa z Jumbo-Visma by mali poslať do väzenia," napísal na twitter šéf tímu Deceuninck-Quickstep Patrick Lefevere.

Pred stredajšou etapou si uctili pamiatku belgického cyklistu Bjorga Lambrechta, ktorý zomrel na pretekoch vlani na deň presne 5. augusta. Bývalý jazdec tímu Lotto - Soudal stratil v 3. etape kontrolu nad bicyklom a vrazil do betónového priepustu pri ceste. Lambrechta oživovali priamo na mieste nešťastia, previezli ho do nemocnice, no tam zomrel na následky masívneho vnútorného krvácania vo veku 22 rokov.

celkové poradie:

1.
2. Sarreau +4 s,
3. Mezgec +6,
4. Philipsen +10,
5. Gibbons +11,
6. Sajnok,
7. Touze,
8. Kluge,
9. Hofland,
10. Theuns všetci rovnaký čas

Football news:

Director Of Intera: We are not negotiating a transfer for Kante. Inter Sporting Director Piero Ausilio commented on the Interest in Chelsea midfielder Ngolo Kante and the possible transfer of defender Milan Skrinjar to Tottenham
Lampard 3-3 with West Brom: Chelsea lost two points, we showed character. This is a big lesson for us
Abraham on 3-3 with West Brom: Chelsea made some mistakes that are unacceptable at this level
In 2011, Abramovich bought 50% of the rights to the player who played against Chelsea in the Champions League. But there will be no consequences
Chelsea have conceded the most away goals in the Premier League since the start of last season - 42
Koeman convinces BarSU to buy Depay. Barcelona manager Ronald Koeman still wants to see Lyon forward Memphis Depay in the team
Hasselbaink on Tiago Silva: He's still a little out of shape. Surprised to see him start