Slovakia

LIGA NÁRODOV: Španieli prehrali v šlágri s Anglickom, Island zostúpil

Bratislava 16. októbra (TASR) - Futbalisti Španielska prehrali v pondelkovom šlágri 4. skupiny A-divízie Ligy národov 2018/19 doma s Anglickom 2:3. Hostia rozhodli o svojom triumfe už v prvom polčase, keď dva góly strelil Raheem Sterling a raz skóroval Marcus Rashford. V druhom polčase skorigovali skóre striedajúci Paco Alcacer a v závere nadstaveného času Sergio Ramos.

Španieli nevyužili možnosť zabezpečiť si v predstihu víťazstvo v skupine, no i napriek prehre sú v tabuľke prví so 6 bodmi. Anglicko má o dva body menej, tretie je s jedným bodom Chorvátsko, ktoré má však zápas k dobru. "La Furia Roja" utrpela prvú domácu prehru v súťažnom zápase za uplynulých 15 rokov.

Island prehral na domácom ihrisku v stretnutí 2. skupiny A-divízie so Švajčiarskom 1:2 a vypadol do "béčka". V troch zápasoch nezískali severania ani bod a majú vysoko negatívne skóre 1:11.

Edin Džeko rozhodol dvoma gólmi o triumfe Bosny a Hercegoviny nad Severným Írskom 2:0. Domáci majú na čele 3. skupiny B-divízie šesťbodový náskok pred Rakúskom, ktoré ale odohralo o jeden duel menej.

Anglickí futbaloví reprezentanti si tromi gólmi v prvom polčase pondelkového šlágra 4. skupiny A-divízie Ligy národov 2018/19 zabezpečili výhru v Seville nad Španielskom. "La Furia Roja" dokázala v druhom dejstve už len skorigovať na konečných 2:3 a zaznamenala prvú domácu prehru v súťažnom stretnutí po 15 rokoch.

Zverenci trénera Garetha Southgatea sa dostali do trojgólového vedenia po dvoch presných zásahoch Raheema Sterlinga a jednom góle Markusa Rashforda. "Bol to od nás výborný tímový výkon. Od začiatku sme hrali veľmi dobre a na rozdiel od predchádzajúceho zápasu s Chorvátskom sme premenili šance. Po mojom góle som mal skvelý pocit. V reprezentácii som neskóroval tri roky. Veľa to pre mňa znamená a musím v tom pokračovať," citoval Sterlinga portál uefa.com.

"Som veľmi hrdý na svojich hráčov. Traja naši útočníci hrali vynikajúco. Náš mladý tím predviedol vyspelý výkon. Dokázali sme loptu podržať aj v strede ihriska a nebolo to len o tom, že sme bránili a vyrážali do protiútokov. V zápase sme robili dobré rozhodnutia a tie nám priniesli tri góly," skonštatoval hosťujúci kormidelník. Anglicko vyhralo nad Španielskom prvýkrát od roku 1987.

Domáci nedokázali využiť 70% držanie lopty, často sa dostávali do zakončenia, no Jordana Pickforda v bránke hostí prekonali iba Paco Alcacer a v nadstavenom čase kapitán Sergio Ramos. "V takýchto zápasoch to nie je vždy iba o tom, ako hrá vaše mužstvo. Angličania majú hráčov najvyššej úrovne a potrestali nás. Sľubujem, že nabudúce zase vyhráme a fanúšikovia nám začnú opäť dôverovať. Hrali sme vo výbornej atmosfére a mrzí nás, že sme pred skvelým publikom nedokázali triumfovať," uviedol Ramos.

"V prvom polčase sme hrali zle, robili sme individuálne chyby. Cez prestávku som hráčov povzbudil a pomohlo to. Postup máme stále vo vlastných rukách. V nasledujúcom zápase v Chorvátsku chceme uspieť a vyhrať skupinu," vyhlásil domáci kouč Luis Enrique.

Španieli tak prerušili sériu 38 zápasov bez prehry na domácom ihrisku v súťažných zápasoch, keď naposledy podľahli v roku 2003 Grécku. Tri góly dostali v domácom prostredí poslednýkrát pred pondelkovým duelom s "Albionom" v roku 1991 od Maďarska.

Domáci hráči nevyužili možnosť zabezpečiť si v predstihu víťazstvo v skupine, no i napriek prehre sú v tabuľke prví so 6 bodmi. Anglicko má o dva menej, tretie je s jedným bodom Chorvátsko, ktoré má však zápas k dobru.