Slovakia

Maľba roka 2019? Pozrite si diela dvadsiatky finalistov

Aktuálny ročník súťaže, ktorá si dáva za svoj dlhodobý cieľ vyťahovať na svetlo nastupujúcich tvorcov a popularizovať moderné výtvarné umenie medzi širokou verejnosťou, pozná svojich finalistov. O úspech v ďalšej fáze súťaže zabojujú (v abecednom poradí): Jana Bednárová, Peter Cvik, Roman Ďurček, Oskar Felber, Michal Fízik, Monika Germušková Vrancová, Paulína Halasová, Eva Hettmer, Rita Koszorús, Patrik Kriššák, Patrik Kucha, Lucia Oleňová, Samuel Paučo, Margaréta Petržalová, Andrea Priecelová, Simona Štulerová, Eva Töröková, Michal Turkovič, Lucia Veselá a Jana Zatvarnická. Piati z týchto autorov už boli vybratí do finálových zostáv aj počas niektorého z minulých ročníkov súťaže, čím len potvrdzujú svoje umelecké kvality.

Súťaž „Maľba – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov“ sa od svojho vzniku systematicky zameriava na umelcov do 35 rokov s už nadobudnutými profesionálnymi skúsenosťami, ktorí majú ambíciu rozvíjať dlhodobo túto svoju profesiu. Aj tento rok bolo podmienkou zapojenia sa zaslanie vizuálu aktuálneho diela v digitálnej podobe a splnenie štatútu súťaže, ktorý okrem iného definuje použitie výtvarnej techniky maľby ako aj limity na rozmer prihláseného obrazu.

Spolu 96 nových diel mladých autorov prešlo hodnotením medzinárodnej odbornej poroty, ktorá pôsobí vždy v inom štvorčlennom zložení a tentoraz v nej prevažuje ženský pohľad na modernú európsku maľbu. Aktuálnu dvadsiatku ako aj samotných víťazov tento rok vyberajú spolu s maliarom a pedagógom z Českej republiky Danielom Balabánom britská galeristka Rózsa Farkas, riaditeľka Východoslovenskej galérie a kurátorka Dorota Kenderová a maďarská odborníčka na súčasné výtvarné umenie a kurátorka Róna Kopeczky.

Po posúdení už samotných originálov diel 20 finalistov určí porota koncom septembra troch víťazov, ktorí získajú spolu s neoceniteľnými referenciami pre svoju umeleckú budúcnosť aj finančné odmeny vo výške 3 500, 6 500 a 10 000 eur. Najlepší mladí maliari roka budú vyhlásení počas vernisáže výstavy finalistov súťaže v bratislavskej Galérii Nedbalka. Nadácia VÚB tu následne sprístupní pohľad na kompletnú dvadsiatku obrazov zblízka aj pre širokú verejnosť, a to formou bezplatného vstupu na výstavu, ktorá potrvá od 26. septembra do 27. októbra.

Football news:

Manchester City will play in the Champions League. CAS has accepted the appeal
Carragher on the Premier League: Liverpool can repeat success, but need transfers
In Romania, the 19-year-old goalkeeper hit two penalties, but both times the referee asked to Interrupt. The Keeper threw a fit and left
Solskjaer on De Gea: He won the Premier League, the FA Cup, the Europa League, the League Cup, but it's not enough
Vidal scored 8 goals with 23 shots on target. He has the highest percentage in La Liga
Jorge Valdano: Barcelona is not a title contender now. Messi can't do everything
Joaquin on the 550th game in La Liga: Proud to be caught up with the legend Raul