Slovakia
This article was added by the user Anna. TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Mária Lévyová: Máme nastavený systém solidarity

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Ako ste spokojná s aktuálnym systémom, ktorý je nastavený v oblasti bezplatného vyšetrenia pacientov u lekárov?

Súčasný systém je nastavený široko, teda pacienti majú nárok na množstvo vyšetrení bezplatne a dokonca bez limitácie počtu. Napríklad mnohé vyšetrenia krvi alebo ultrazvuk či CT sú aj naďalej úplne nezmyselne často opakované a aj hradené. Avšak príjem zdravotných poisťovní nezodpovedá nárastu cien v zdravotníctve.

Čo to vlastne znamená?

To, že v realite už dávno neplatí, že sa pacient dostane k vyšetreniu, ktoré potrebuje, v primeranom čase a za plnej úhrady zdravotnou poisťovňou. Pri liečbe mnohých diagnóz nám chýbajú štandardné postupy, stanovenie minimálneho obsahu a odhadovaného potrebného času, zameranie liečby na pacienta, a nie na vyšetrenia.

Síce sa hovorí, že vyšetrenie je zadarmo, ale de facto zadarmo nie je, keďže všetci platíme do zdravotných poisťovní. Čo však pacienti, ktorí platia pravidelne, ale chorí sú len výnimočne? Ako vnímate, že síce platia do systému rovnako ako ostatní, ale výhody za to, že sú málokedy chorí, vlastne nemajú?

Máme nastavený systém solidarity, čo znamená, že tí, ktorí sú zdraví, prispievajú tým, ktorí sú chorí. Do tohto momentu to dáva zmysel. Problém však nastane, ak dlhodobo zdravý človek ochorie a zrazu zistí, že sa k liečbe nedostane. Jeho peniaze minul niekto iný, kto je najčastejšie poistencom štátu.

Štát na neho prispieva nedostatočne, a to najmä v prípade invalidných a starobných dôchodcov, u ktorých náklady na liečbu sú aj trojnásobne vyššie ako príspevok štátu.

Nebolo by potrebné v tejto veci niečo zmeniť?

Potrebujeme zásadnú reformu. A to najmä v systéme prispievania do zdravotných poisťovní. Je zrejmé, že

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.