Slovakia

Matovič sa zrazil s Čaputovou pre Sputnik. Rusi mali platbu za vakcínu vrátiť

Chaos, v ktorom sa nemôže vyznať obyčajný človek, sprevádza dovoz ruskej vakcíny Sputnik na Slovensko a jej „prepustenie“ k záujemcom. Prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila, že dôvodom, prečo malo Slovensko vakcínu vrátiť nebolo testovanie Sputnika v necertifikovanom laboratóriu, ako o tom nedávno hovoril vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

V dovoze vakcíny sa angažoval práve Matovič. Ten už ako bývalý premiér išiel 8. apríla zachraňovať situáciu do Moskvy a ďalší deň do Budapešti. Na vyhlásenie prezidentky reagoval Matovič, že za vakcíny sme nezaplatili. Stalo sa tak až 6. apríla, ale Rusko peniaze vrátilo.

Kytica pre Baťovú

Expremiér sa preto obáva, že vakcíny sa budú musieť vrátiť. Podľa Matoviča však skutočným dôvodom, prečo sa hovorilo o vrátení vakcín, bolo to, že šéfka Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová „ohovorila“ ruskú vakcínu vo svete a pre Rusov to bola otázka cti.

Povedal, že ho mimoriadne mrzí, že prezidentka dáva Baťovej kyticu a „robí jej alibi“. Podľa neho je Čaputová zaujatá a drží stranu len šéfke ŠÚKL-u.

Kauza ruskej vakcíny zamestnáva slovenskú politiku už pol druha mesiaca. Má dlhšie trvanie ako samotná vládna kríza. K upokojeniu situácie by mohlo dôjsť po zverejnení zmluvy o dovoze Sputnika. Je však otázne, čo z nej bude nakoniec dostupné obyčajným ľuďom. Odpoveď bude zrejmá až po právnej analýze.

Zuzana Baťová

Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová. Foto: Archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

Jedno hovorí Čaputová, druhé Matovič

Prezidentka vyhlásila, že si okrem zmluvy vyžiadala aj list zo 6. apríla, ktorý slovenskej strane zaslala ruská strana a požiadala v ňom o vrátenie vakcíny.

„Verejnosť bola informovaná, že dôvodom, pre ktorý ruská strana vzniesla takúto požiadavku, malo byť to, že Štátny ústav na kontrolu liečiv dal testovať vakcínu Sputnik V laboratóriu, ktoré nemá OMCL certifikáciu. Na základe oboch preštudovaných dokumentov konštatujem, že toto tvrdenie nie je pravdivé, a teda dôvodom požiadavky na vrátenie bola iná skutočnosť,“ vyhlásila prezidentka.

Túto verziu potvrdila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Matovič za kľúčové označil vyjadrenie ŠÚKL-u, že vakcíny Sputnik, ktoré sa používajú v 40 krajinách sveta, spája len názov. Podľa neho na také tvrdenie chýbali štátnemu ústavu dôkazy, išlo o „čisté politikárčenie“ a poškodenie slovenskej vedy.

Expremiér po minulotýždňovom rokovaní  s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Budapešti na sociálnej sieti tvrdil, že „ŠÚKL dal testovať vakcínu OMCL necertifikovanému laboratóriu, bola strašná chyba, ktorá spôsobila úplne zbytočné mnohotýždňové zdržanie, odstúpenie Rusov od zmluvy … a hlavne, ak by sme posudzovanie vakcín nechali na nich, nikdy by sme sa očkovania Sputnikom na Slovensku nedočkali“.

Premiér Eduard Heger sa počas návštevy Česka nepridal na stranu Čaputovej. Namiesto toho hovoril, že „nie je dôvod nič skrývať“. Poznamenal, že sa pracuje na právnej analýze, ktoré časti alebo či celú zmluvu o nákupe vakcín je možné zverejniť.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude