Slovakia
This article was added by the user Anna. TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Merkelová na svojej poslednej návšteve Turecka prisľúbila kontinuitu vo vzťahoch

Súčasťou programu bol spoločný obed a súkromné rozhovory v Erdoganovej prezidentskej vile v Istanbule. Obaja lídri rokovali o vzťahoch Anakary s EÚ, ako aj so Sýriou, Líbyou či o spore vo východnom Stredomorí, kde sa záujmy Ankary dostali do stretu so záujmami EÚ.

„Vzťah Turecka a Nemecka – so svojimi negatívnymi i pozitívnymi stránkami – bude pokračovať,“ vyhlásila Merkelová pred novinármi po rokovaniach s Erdoganom. „Vždy som tvrdila, že naša spolupráca bola v rokoch, keď som spolupracovala s pánom Erdoganom veľmi dobrá,“ zhodnotila. Zároveň však dodala: „Turecko som kritizovala v otázke ľudských práv a individuálnych slobôd. Hľadali sme riešenia. Boli medzi nami rozdiely, ale spoliehali sme sa na seba.“

V čase, keď sa Merkelová v roku 2005 stala ako prvá žena kancelárkou Nemecka, bol Erdogan tureckým premiérom. Hoci ich vzájomné vzťahy neboli jednoduché, boli blízke a umožnili Európe napríklad manažovať utečeneckú krízu v roku 2016 a tiež upokojiť vlaňajšie napätie s Gréckom a Cyprom vo východnom Stredomorí súvisiace so sporom o teritoriálne vody a ložiská zemného plynu. Merkelová tiež napomohla prekonať niektoré z problémov vo vzťahoch Erdogana s Washingtonom či francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Erdogan na tlačovej konferencii upozornil i na ťažkosti, ktoré môže jeho krajina pocítiť pri presadzovaní svojich záujmov po tom, čo sa moci ujme nová nemecká vláda.

Podľa analytikov bola Merkelová tolerantnejšia voči Erdoganovej pozícii aj preto, že v Nemecku žijú zhruba tri milióny etnických Turkov. Citlivý postoj zaujala i voči hrozbám Erdogana, že približne päť miliónov migrantov a utečencov dočasne žijúcich v Turecku nechá odísť do Európy v prípade, že Brusel nebude rešpektovať záujmy Ankary.

„Ich vzťahy boli veľmi ťažké v mnohých ohľadoch, ale dokázali nadviazať a udržať si spoluprácu na pracovnej úrovni,“ povedal pre AFP Günter Seufert z nemeckého inštitútu pre medzinárodnú politiku a bezpečnosť (SWP). Nová vláda v Berlíne bude podľa neho „skeptickejšia“ čo sa týka rozšírenia podmienok dohody medzi Tureckom a EÚ o migrantoch či pokračovaní v predaji zbraní – najmä ponoriek – Ankare. „S novým kancelárom – bez ohľadu na to, kto sa ním stane – bude omnoho ťažšie koordinovať európsku politiku s Tureckom na úrovni a v rozsahu ako to robila Angela Merkelová,“ dodal analytik.