Slovakia

Minister Gajdoš tají, ako nakupuje armáda, aj pred kontrolórmi z ÚVO

Ministerstvo obrany pod vedením Petra Gajdoša (SNS) je už niekoľko mesiacov pod paľbou kritiky za pripravovaný nákup fínskych transportérov Patria v hodnote 400 miliónov eur.

Keď opozícia ministra kritizovala, že výber dodávateľa je netransparentný, keďže prebieha v utajenom režime, Gajdoš sa prikryl Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO).

"Konzultujeme uvedené záležitosti aj s Úradom pre verejné obstarávanie. Ideme v súlade so zákonmi Slovenskej republiky,“ povedal minister v diskusnej relácii televízie TA3. 

„Úrad nemohol zákazku odobriť, keďže spôsob, akým sa realizuje, ho neoprávňuje oboznamovať sa s informáciami o nej,“ reagovala hovorkyňa ÚVO Jana Zvončeková.

Šéf úradu Miroslav Hlivák dokonca poslal Gajdošovi list, v ktorom sa ho pýta na okolnosti nákupu. „Predseda úradu považoval za dôležité proaktívne sa zaujímať o zákazku,“ vysvetlila Zvončeková.

V novembri 2017 položil Hlivák ministrovi Gajdošovi päť konkrétnych otázok. Vyplýva to z komunikácie medzi ÚVO a rezortom obrany, ktorú si Aktuality.sk vyžiadali na základe infozákona. 

Hlivák sa Gajdoša okrem iného pýtal, či prebieha nákup v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní, kto realizuje výskum a vývoj transportérov, respektíve z akých zdrojov je financovaný.

Minister sa však odpovediam vyhol. V januári 2018 šéfovi ÚVO odpísal, že „všetky podrobnosti, týkajúce sa danej dodávky, podliehajú režimu utajenia“. To znamená, že sa na ňu nevzťahuje zákon o verejnom obstarávaní.

„Pracovníci a zamestnanci Úradu pre verejné obstarávanie sú osobami, ktoré nie sú oprávnené oboznamovať sa s uvedenými utajovanými skutočnosťami,“ napísal Hlivákovi minister Gajdoš.

Vražda Jána Kuciaka

Špeciálna stránka s exkluzívnym obsahom

Hovorkyňa ÚVO na otázku, či je v poriadku, že spomínaný nákup za stovky miliónov eur prebieha v utajenom režime, odpovedala: „Úrad verí, že ministerstvo obrany si je vedomé zodpovednosti, ktorú na seba v tejto zákazke zobralo. Zákazku budeme naďalej sledovať a zaujmeme stanovisko.“

Pozrite si rozhovor so šéfom ÚVO Miroslavom Hlivákom. Hovorí v ňom aj o predraženom nákupe CT prístrojov v réžii smeráckeho župana Juraja Blanára: 

Football news:

Avangard congratulated Zenit with the title: it's Time to match and take the Gagarin Cup
Coach of Orenburg Pro 0:1 with Rubin: Morally devastated, could have drawn
Kike Setien: Griezmann played a great match, understood Messi well, scored a great goal. We changed something
Barca President on the Real Madrid match: VAR always favours one team. I have an unpleasant feeling
Faty scored the 9,000 th goal in the history of Barcelona
Griezmann scored in La Liga for the first time since February with a pass from Messi
Suarez came out on the 3rd place in the list of the best Barca Goalscorers in history