Slovakia

Na ostrove La Palma obnovili prevádzku letiska

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Sopečný popol pritom spôsobil odrieknutie niektorých leteckých spojov už v piatok.

La Palma 26. septembra (TASR) - Letisko na španielskom ostrove La Palma, ktoré v sobotu uzavreli z dôvodu pokračujúcej sopečnej činnosti, v nedeľu opäť uviedli do prevádzky, informovala agentúra AFP.

Letisko uzavreli z dôvodu akumulácie sopečného popola. Pracovníci letiska preto v priebehu noci vykonali čistiace práce, uviedla na Twitteri spoločnosť AENA, ktorá letisko spravuje. Podľa spoločnosti bola prevádza letiska obnovená po dohode s orgánmi riadenia letovej prevádzky.

Sopečný popol pritom spôsobil odrieknutie niektorých leteckých spojov už v piatok.


Erupcia sopky La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma, ktorý je súčasťou Kanárskych ostrovov v nedeľu v skorých ranných hodinách 26. septembra 2021.
Foto: TASR/AP
Španielske úrady okrem toho podľa agentúry AP v nedeľu povolili niektorým evakuovaným občanom vyzdvihnúť si zo svojich domov veci.

Sopka vybuchla minulú nedeľu (19. septembra) a na západnej strane ostrova so zhruba 85.000 obyvateľmi odvtedy zničila takmer 400 budov. Svoje domovy muselo doteraz opustiť už viac ako 6200 ľudí. Vďaka včasnej evakuácii sa však predišlo obetiam na životoch.

Láva podľa agentúry AP doteraz pokryla plochu s rozlohou viac ako 212 hektárov. Hoci neboli hlásené nijaké obete, regionálne úrady evidujú rozsiahle škody na majetku v rozsahu vyše 400 miliónov eur.

Naposledy došlo k výbuchu sopky na ostrove La Palma pred 50 rokmi.

Football news:

Inzaghi pro 1:3 with Lazio: Inter should not lose his head. An hour leading the score, you have to take 3 points
Neville about Manchester United: I would not like to be a defender of a team that has Ronaldo, Pogba, Bruno, Sancho and Greenwood on the field
Barcelona wants to sign Vlahovic from Fiorentina if they don't buy Holand (Gerard Romero)
Manchester United's new crisis: they lose even with Ronaldo, Pogba blames the defense, Sulscher admits mistakes
Brentford coach: Chelsea are very lucky. We dominated the last 30 minutes. He has 5 strokes!
Tuchel about 1-0 with Brentford: Chelsea were strong in the first 70 minutes and lucky in the last 20
Ronaldo has no effective actions in three consecutive Premier League games. Today he struck 3 shots, gave 31 passes and was offside 3 times