Slovakia

Nahnevaní oceliari pochodovali Košicami

VIDEO: Protestný pochod odborárov Košicami.

Odborári z U. S. Steelu pritvrdili a za zvukov píšťaliek a rapkáčov pochodovali Košicami. Fabrika totiž nemá so zamestnancami uzatvorenú kolektívnu zmluvu na najbližšie štyri roky. Už dvakrát sa uskutočnilo stretnutie oboch strán s mediátorom a vo štvrtok dopoludnia aj bez neho.

„Nechceme nič viac, len to, na čo máme právo,“ konštatoval predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga. Odborári pristali aj na to, že tento rok nedôjde k zvyšovaniu miezd, keďže spoločnosť je v strate. „Odmietame ale predĺženie pracovného času zo súčasných 35,5 hodiny o dve hodiny viac. Týkalo by sa to 80 percent zamestnancov,“ podotkol Varga. Podľa šéfa odborov, ak dokáže menší počet ľudí urobiť viac, mohlo by dôjsť v budúcnosti k znižovaniu stavu pracovníkov.

Efektívny pracovný čas môže byť podľa hovorcu spoločnosti U. S. Steel Jána Baču v blízkej budúcnosti to, čo pomôže spoločnosti zostať konkurencieschop­nou. „Sme však presvedčení, že otázka pracovného času je problémom v mnohých hutníckych spoločnostiach v Európe,“ reagoval Bača. Podľa jeho slov verí manažment podniku v dohodu na novej kolektívnej zmluve a v spoluprácu.

Odborári košickej hutníckej fabriky vyhlásili 29. júla štrajkovú pohotovosť. „Ak k dohode nedôjde ani v konaní pred sprostredkovateľom a budú splnené potrebné podmienky, jedinou cestou pre odbory a zamestnancov bude štrajk,“ podotkol Varga.

Zamestnanci U. S. Steelu pracujú už niekoľko mesiacov v obmedzenom týždennom pracovnom režime a bude to platiť aj v septembri. Minulý rok firma ohlásila aj znižovanie počtu zamestnancov, pričom do roku 2021 malo z fabriky a jej dcérskych spoločností odísť 2 500 zamestnancov, čo sa už podarilo splniť.

Football news:

Leicester loaned Under until the end of the season
Robertson on Messi: He will be considered one of the best ever along with Maradona and Pele when he finishes
Giggs about Manchester United: Palace were better and wanted to win more strongly. They could have scored more
Manchester United have spoken to Teles' agents. The player will insist on leaving Porto
Andy Robertson: everybody was saying that we will never get around the city. Last season we proved everything
Manchester City will pay around 50 million euros for Sevilla defender Kunde
English clubs doubt that you need to get down on one knee before every match. They believe that this action loses its meaning