Slovakia

Nemci zaradili Pegidu medzi extrémistické organizácie

Tajné služby v spolkovej krajine Sasko uviedli, že majú dostatok dôkazov, ktoré potvrdzujú, že Pegida sa za posledné roky zmenila na protiústavné hnutie. Táto klasifikácia znamená, že bezpečnostné orgány majú povolené monitorovať aktivity a členov skupiny.

Podľa spravodajských služieb táto skupina dáva krajne pravicovým extrémistom možnosť verejne šíriť ich antidemokratickú propagandu, čo „z dlhodobého hľadiska predstavuje vážnu hrozbu pre nemecký liberálno-demokratický spoločenský poriadok“.

Vznikla ako malá skupina osôb

„Protestovaním proti tomu, čo toto hnutie označuje ako "islamizáciu Západu“, si Pegida vybudovala čoraz pravicovo extrémistickejšiu orientáciu", uviedol podľa spravodajskej stanice Deutsche Welle (DW) vo vyhlásení Krajinský úrad pre ochranu ústavy v Sasku. Podľa jeho prezidenta Dirka-Martina Christiana sa však dôkladnejšie monitorovanie aktivít a členov tejto skupiny nebude vzťahovať na tých, ktorí sa iba zúčastňujú na pokojných demonštráciách.

angela merkelová, nemecko, drážďany, protest Čítajte viac Odstúp, odkázali demonštranti Merkelovej v Drážďanoch

Pegida vznikla v Drážďanoch na jeseň roku 2014 ako malá skupina osôb, ktoré chodili demonštrovať každý pondelok. Hnutie rýchlo získavalo ďalších stúpencov a inšpirovalo aj skupiny v iných nemeckých mestách. Protesty v Drážďanoch vyvrcholili v polovici januára 2015 s približne 25-tisícovou účasťou, na čo sa Pegida začala štiepiť v dôsledku xenofóbnych výrokov šéfa hnutia Lutza Bachmanna, ktoré odradili časť dovtedajších sympatizantov. Hnutie sa následne ešte viac zradikalizovalo, také vysoké počty ľudí však už odvtedy neoslovilo.

Football news:

Christian Eriksen: I won't give up. I want to understand what happened to me
Zinchenko about 2:3 with the Netherlands: It hurts to miss in the last minutes, but this is football
Dumfries about 3:2 with Ukraine: The most beautiful goal of my career, but not my best game
I saw the best Euro match with my own eyes. Ukraine respect for the character, the Netherlands-for the power and class
My mother didn't eat in the evenings because she left everything to us. New England star Calvin Phillips
Wijnaldum celebrated a goal for Ukraine in the style of van Dijk. He has already done so-constantly supports a friend
Andriy Shevchenko: Ukraine has found the strength to change the course of the game, to go on the attack. The team showed itself very well