logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Slovakia

Nemecko by malo prevziať viac zodpovednosti vo svete, tvrdí lotyšský prezident

Nemecko musí podľa lotyšského prezidenta prijať zodpovednosť primeranú jeho ekonomickej a politickej sile.

Nový lotyšský prezident Egils Levits pred svojou prvou návštevou Nemecka vo funkcii najvyššieho predstaviteľa štátu uviedol, že si želá, aby Nemecko zohrávalo v oblasti svetovej politiky významnejšiu úlohu. Informovali o tom v piatok viaceré nemecké médiá.

„Nemecko musí prevziať väčšiu zodpovednosť vo svete, primeranú jeho ekonomickej a politickej sile - a to aj na vojenskej úrovni,“ vyhlásil Levits, ktorého citoval denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Viac než 70 rokov po druhej svetovej vojne sa z Nemecka podľa neho stala uznávaná krajina, ktorá je vysoko ceneným centrom Európy. V turbulentných časoch boli Nemecko i kancelárka Angela Merkelová istým stabilizátorom, tvrdí Levits. Pre Lotyšsko, ako zdôraznil, je mimoriadne dôležité, že Nemecko sa v rámci Severoatlantickej aliancie zasadzuje za spoločnú obranu európskeho priestoru.

Levits (64), ktorý nastúpil do úradu prezidenta v júli, prežil časť svojho života v Nemecku, kam v roku 1972 spolu s rodičmi emigroval.

„Nemecko prijalo mňa a moju rodinu po tom, ako sme museli Lotyšsko kvôli sovietskemu okupačnému režimu opustiť... Nemčina je po lotyštine mojím druhým jazykom a z návštevy Nemecka mám vždy radosť,“ dodal.

V Nemecku prežil 20 rokov

Keďže Levits prežil v Nemecku 20 rokov života, ako tvrdí, táto krajina ho v mnohom ovplyvnila. Podľa vlastných slov sa dokonca stal tak trochu Nemcom, čo prejavuje v disciplinovanosti, pocite zodpovednosti a v demokratickom nastavení, povedal Levits pre agentúru DPA v Rige.

V piatok sa má Levits v Berlíne stretnúť s nemeckým spolkovým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom a predsedom Spolkového snemu Wolfgangom Schäublem.

Od roku 2004 pôsobil Levits ako sudca Európskeho súdneho dvora. Začiatkom 90. rokov sa podieľal na vyhlásení nezávislého Lotyšska a keď Lotyšsko v roku 1991 získalo nezávislosť od sovietskeho Ruska, stal sa prvým veľvyslancom svojej krajiny v Nemecku.

Ak sa Vám článok páčil, podporte nás.
Slobodné médiá a nezávislá žurnalistika existujú aj vďaka Vám.

All rights and copyright belongs to author:
Themes
ICO