Slovakia

Nižšie rizikové rezervy priniesli rakúskej RBI pozitívny 1. kvartál

Pozitívne sa na výsledkoch prejavili nižšie rezervy pre nedobytné úvery. Kým miera nových rezerv na konci minulého roka dosiahla 65 základných bodov, v 1. kvartáli išlo o 35 základných bodov.

Viedeň 8. mája (TASR) - Nižšie náklady na riziká priniesli rakúskej Raiffeisen Bank International (RBI) v 1. kvartáli zhruba o pätinu vyšší zisk. Banka ukončila prvé tri mesiace s medziročným nárastom zisku o 22 % na 216 miliónov eur, prevádzkový zisk vzrástol o 17,7 % na 567 miliónov eur.

"Sme s vývojom prvého štvrťroku spokojní. V marci začal stúpať dopyt po úveroch," cituje agentúra APA šéfa predstavenstva Johanna Strobla. Objem spotrebiteľských úverov v 1. kvartáli medziročne stúpol o 1,3 % zhruba na 91,9 miliardy eur.

Dopyt po úveroch a bankových službách naďalej zostáva relatívne nízky a podľa Strobla to súvisí s pandémiou nového koronavírusu a jej dôsledkami. Napriek tomu šéf RBI vidí prvé známky zlepšenia situácie. "Hospodárske zotavenie je viditeľné a v nasledujúcich dvoch rokoch bude pokračovať," povedal. Aj v prípade stredoeurópskych mien, ktoré vlani stratili hodnotu, zaznamenala banka v prvom štvrťroku trend k ich zhodnocovaniu.

Pozitívne sa na výsledkoch prejavili nižšie rezervy pre nedobytné úvery. Kým miera nových rezerv na konci minulého roka dosiahla 65 základných bodov, v 1. kvartáli išlo o 35 základných bodov. RBI za celý tento rok očakáva mieru tvorby nových rezerv na úrovni 75 základných bodov, čo súvisí s postupným ukončovaním štátnej pomoci a s tým súvisiacou neschopnosťou splácať úvery. Negatívne sa môžu prejaviť aj mutácie nového koronavírusu, ktoré brzdia doterajší pokrok v boji proti pandémii. Kompenzáciou by mohla byť ďalšia štátna podpora a dobrý vývoj v sektore priemyslu.

K lepšiemu výsledku hospodárenia prispeli nižšie administratívne náklady, ktoré klesli o 5,4 % na 692 miliónov eur. Naproti tomu sa zhoršili zisky z úrokov a provízií. V dôsledku oslabenia ruskej a ukrajinskej meny a zníženia úrokov na mnohých trhoch klesol zisk z úrokov o 13 % na 767 miliónov eur. Zisk z provízií klesol o 3,2 % na 434 miliónov eur.

Football news:

Man City could buy Pau Torres if they sell Laporte
Inter is ready to sell Lautaro for 90 million euros
Verratti could be part of Italy's bid to face Switzerland
Trippier on the England team: As a team, we are not afraid of anyone
Barcelona will not announce the signing of a new contract with Messi while the striker plays at the Copa America
Hames accused the coaching staff of Colombia of disrespect after being excluded from the squad for the Copa America
FA on England players taking a knee: This is a protest against discrimination, injustice and inequality