Slovakia

Ocenený sudca Macek: Nedôveru cítime aj v praxi. Ľudia si myslia, že potrebujú vybavovača

Jaroslav MACEK, predseda Okresného súdu v Žiline, má pod palcom agendu protischránkového zákona, a teda register partnerov verejného sektora.

Od vzniku registra si do súdnej siene zavolal Ivana Kmotríka, vymazal z neho firmu Anext spájanú s exministrom Smeru Jánom Počiatkom a podnikateľom Jozefom Brhelom a vďaka registru sa k vlastníctvu Agrofertu na Slovensku nepriamo priznal aj český premiér Andrej Babiš.

Za svoju poctivú prácu v talári získal ocenenie Biela vrana 2020.

Jaroslav Macek priznáva, že mu je ľúto, ako časť skorumpovaných sudcov kazí meno aj poctivej práci ich kolegov. Hovorili sme s ním o slovenskom súdnictve, fungovaní registra i o osobnom prežívaní pri vynášaní verdiktov.

O sudcoch je v poslednej dobe počuť hlavne v negatívnom slova zmysle – zoznam môžeme začať niekde pri bývalej štátnej tajomníčke Monike Jankovskej a pokračovať cez žilinského sudcu Pavla Polku až po bývalú predsedníčku Krajského súdu v Žiline Evu Kyselovú. Nehnevá vás niekedy, ako výrazne títo ľudia znižujú dôveru v ostatných sudcov?

Človek má z toho pocit smútku a márnosti svojej práce. Svoj čas, úsilie a energiu som venoval registru partnerov a chcel som niečo vybudovať. Potom príde policajná akcia a ukáže sa niečo, čo nám celý imidž roztrhá na franforce a verejnosť nám potom prirodzene nedôveruje.

Samozrejme, sú to veci, ktoré človeka hnevajú.

#SpajaNasZodpovednost

Aktuality.sk ukazujú pravú tvár Slovenska – bez toho, aby zakrývali fakty a ohýbali realitu. Každý deň vám prinášame dôveryhodné a vyvážené spravodajstvo. Vaša podpora zabezpečí, aby náš obsah ostal otvorený aj pre tých, ktorí si to nemôžu dovoliť.

Máte už konto? Prihláste sa

Football news:

Nikolic was sent off for arguing with the referee over a CSKA penalty. He got two yellows in 10 seconds
Ronald Koeman: Barcelona must win every game. Proud of the team
Gerard Pique: I'm proud of Barca. The team showed that they are still alive
Guardiola on 20 consecutive wins: One of the major achievements of his career, given the schedule, the pandemic
Lopetegui received a yellow card, demanding to remove Messi in the match Sevilla - Barcelona
Messi has 22 (18+4) points in 23 games for Barca in La Liga
Nemanja Matic: For Manchester United, every game is a final. We will lose points - it will be difficult to catch up with City