Slovakia

Olympijské hry v Tokiu sú namočené v korupcii: Hlavný vinník dostal mastnú pokutu a pobyt za mrežami

Najnovšie meno Papa Massata Diack figuruje aj pri korupčnom správaní pri prideľovaní práva organizovať olympijské hry japonskému Tokiu.

Papa Massata Diack dostal počas minulého týždňa od parížskeho súdu trest na 5 rokov za mrežami a pokutu 1 milión eur za korupciu, spreneveru a pranie špinavých peňazí počas pôsobenia na poste marketingového poradcu IAAF (teraz WA ako Svetová atletika, pozn.). Jeho otec Lamine Diack mal počas svojho dlhého pôsobenia v IAAF zinkasovať priamo alebo nepriamo viac ako 3,45 milióna eur za to, že bude kryť atlétov podozrivých z dopingu. Mnohí z nich neváhali štedro zaplatiť za očistenie svojho mena, aby sa mohli zúčastniť na vrcholných akciách vrátane olympijských hier. Údajne sa do programu zapojili až dve desiatky ruských športovcov. Maratónkyňa Lilija Šobuchovová priznala, že za také služby zaplatila 450-tisíc eur. Lamine Diack viedol IAAF v rokoch 1999 až 2015 a v Paríži dostal od súdu pokutu 500-tisíc eur a dva roky za mrežami.

Japonci v boji o pridelenie práva organizovať OH a PH v roku 2020, ktoré kvôli pandémii koronavírusu medzičasom preložili na leto 2021, vyplatili spoločnosti Black Tidings spolu 2 milióny dolárov, v prepočte približne 1,7 milióna eur. Black Tidings je konzultačná spoločnosť so sídlom v Singapure a stáť za ňou má práve Papa Massata Diack. Ten má výrazný vplyv na členov Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na africkom kontinente a za úplatu mal zabezpečiť hlasy týchto členov v prospech Tokia v boji s tureckou kandidatúrou. Papa Massata Diack síce priznal prijatie spomenutej sumy z Ázie, no podľa neho ide o financie zo sponzorskej zmluvy v Číne a nemá to nič spoločné s Tokiom.

Niekdajší prezident Japonského olympijského výboru Cunekazu Takeda v minulosti potvrdil vyplatenie spomenutých dvoch miliónov, poprel však akékoľvek pochybenie. Vyšetrovanie ho medzičasom prinútilo vzdať sa postup na čele Japonského olympijského výboru aj miesta v MOV.


Football news:

Mbappe is wary of extending his contract with PSG without being able to leave the club
Lucescu says that it was he who first put Pirlo on the field in 1998. This is not quite true
Bruno on the penalty miss: I'm human, it happens. Next goal for sure
Neymar wants to extend his contract with PSG, but the club has not yet started negotiations. The player's entourage is upset about this
Referee Oliver is appointed for the Bayern - Atletico match in the Champions League. He worked on the game Everton - Liverpool
Ex-judge Halsey: I'm surprised Pickford didn't get a red card. He put van Dijk's health at risk
Ander Herrera: I didn't feel love from Manchester United. The management and I had different views