AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

SITUÁCIA VO SVETE

ONLINE

Aktuálny nárast prípadov koronavírusu na Slovensku

10:00 Vo štvrtok na Slovensku pribudlo 62 prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 2738 testov. Celkovo krajina doteraz eviduje 2801 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

Najviac pozitívne testovaných zaznamenali v Trenčianskom (23), Bratislavskom (12) a Trnavskom kraji (10). Osem nových prípadov pribudlo v Prešovskom kraji, štyri nové vzorky sa týkajú Nitrianskeho, tri Košického a dva Žilinského kraja. Ani jeden prípad nepribudol medzi obyvateľmi Banskobystrického kraja.

V nemocniciach je hospitalizovaných 51 pacientov, z nich potvrdené ochorenie COVID-19 má 43 ľudí. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú dvaja pacienti, umelú pľúcnu ventiláciu potrebujú štyria chorí. Vo štvrtok pribudli piati uzdravení, z ochorenia sa zostavilo doteraz 1944 pacientov. Počas štvrtka nepribudlo žiadne úmrtie pacienta na nový koronavírus. Slovensko tak stále eviduje 31 úmrtí.

Rusko zaznamenalo vo štvrtok 5065 nových prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín, čím celkový počet nakazených dosiahol 912.823. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na protivírusové krízové centrum. Percentuálny nárast počtu infikovaných už 11 dní neprekročil hodnotu 0,6. 

Mesto Žilina je na prípadnú druhú vlnu pandémie nového koronavírusu pripravené. Samospráva disponuje dostatočnými zásobami ochranných pomôcok a v prípade potreby vie opäť aktivovať činnosť Krízového centra mesta Žilina. Pre TASR to uviedol hovorca mesta Vladimír Miškovčík."Rovnako sme schopní opäť obnoviť informačnú telefonickú linku mesta Žilina, online chat pre nepočujúcich, činnosť dobrovoľníckej služby pre ľudí v núdzi, ako aj Centra dobrovoľníckej psychologickej podpory," doplnil hovorca.

Výstava brazílskeho fotografa Thiaga Santosa v stanici metra v meste Sao Paolo zachytávajúca zdravotníkov bojujúcich s pandémiou koronavírusu.

Výstava brazílskeho fotografa Thiaga Santosa v stanici metra v meste Sao Paolo zachytávajúca zdravotníkov bojujúcich s pandémiou koronavírusu.

Zdroj: Profimedia

Najväčšie novozélandské mesto Auckland zostane v dôsledku objavenia sa nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v karanténe ďalších 12 dní, povedala v piatok podľa agentúry DPA novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. "Zrušiť opatrenia a riskovať explóziu nových prípadov by bolo tým najhorším, čo by sme pre Auckland a našu ekonomiku mohli urobiť," povedala Ardernová s tým, že Auckland zostane v karanténe do 26. augusta.

Brazília zaznamenala za posledných 24 hodín 60 091 nových prípadov ochorenia COVID-19. Denný prírastok infekcií tam takto stúpa už tretí deň. Počet mŕtvych v súvislosti s koronavírusom v krajine po dnešnom oznámení tamojších úradov prekonal hranicu 105 000.

Dnes sa v Prahe na Václavskom námestí otvorí dvanáste odberné miesto. Záujemcovia primárne z radov turistov sa tu budú môcť dať otestovať na ochorenie COVID-19. Službu bude v spolupráci s hlavným mestom prevádzkovať súkromné laboratórium GHC Genetics.

Štáty Mexiko a Peru v Latinskej Amerike, ktorá sa nedávno stala novým epicentrom koronavírusu, prekročili hranicu pol milióna prípadov nákazy. Mexické ministerstvo zdravotníctva za štvrtok zaznamenalo 7 371 nových prípadov, čím sa počet infikovaných zvýšil na 505 293. Peru za posledných 24 hodín eviduje nárast 9 441 prípadov nákazy. Celkovo sa v krajine infikovalo už 507 996 ľudí a vírus si vyžiadal 25 648 obetí. (tasr)

Severokórejský vodca Kim Čong-un zrušil po troch týždňoch v pohraničnom meste Kesong platnosť karanténnych opatrení zavedených z dôvodu rizika šírenia nákazy novým druhom koronavírusu. Informovali o tom v piatok agentúry AP a Jonhap s odvolaním sa na štátne médiá. (tasr)

Na snímke je Kim Čong-un.

Na snímke je Kim Čong-un.

Zdroj: AP

Vo štvrtok pribudlo v ČR za predchádzajúcich 24 hodín 330 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19, čo je najviac od 3. apríla. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz (tasr) Viac sa dočítate TU.

Pandémia COVID-19 nemala na peňaženky Čechov až taký tvrdý dosah, ako sa očakávalo. Dve tretiny domácností neprišli o žiadne príjmy, iba obmedzili veľké nákupy a začali si viac šetriť. Nárast vkladov dokonca bankári označili za dramatický.

Zvukom a svetlom nahradí v sobotu mesto Brusel tradičný kvetinový koberec na hlavnom námestí Grand Place. Kvetinová výzdoba, ktorú mesto pripravuje každý druhý rok v priebehu augusta, bola zrušená pre pandémiu nového typu koronavírusu, uviedla tlačová agentúra Belga. (tasr)

Británia sa rozhodla opätovne zaviesť dvojtýždňovú karanténu pre cestujúcich prichádzajúcich z Francúzska, Holandska aj Monaka. Dôvodom je skutočnosť, že v uvedených oblastiach momentálne narastá počet osôb nakazených novým druhom koronavírusu. Informovala o tom v noci na piatok agentúra AFP s odvolaním sa na britského ministra dopravy Granta Shappsa. (tasr)

Kanárske ostrovy a Galícia sú prvými španielskymi autonómnymi regiónmi, ktoré zakázali fajčenie na verejnosti v snahe zabrániť šíreniu nákazy koronavírusom. Informovala o tom v noci na piatok agentúra AFP.
V Galícii zákaz platí od stredy polnoci, na ostrovoch začne platiť v piatok. (tasr) Viac sa dočítate TU.