Slovakia

Opozícia odmietla nočné rokovanie a za odvolania ministra vnútra Mikulca hlasovalo 52 poslancov (video)

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) zostáva vo svojej funkcii. Za jeho odvolanie v parlamente hlasovalo 52 poslancov, proti ich bolo 69, zdržalo sa ich 14 a nehlasoval jeden.

Odvolávanie Mikulca sa začalo vo štvrtok a rozprava mala pokračovať aj po 19:00. Práve vtedy ukončil svoje vystúpenie v pléne poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD). Odišiel od rečníckeho pultu s tým, že sa pokračuje v piatok ráno. Následne poslanci opozície opustili rokovaciu sálu.

Predsedajúci schôdze Milan Laurenčík (SaS) postupne vyzýval prihlásených rečníkov do rozpravy. Keďže neboli prítomní, stratili poradie a Laurenčík rozpravu k Mikulcovi ukončil. Poslanec Boris Susko (Smer-SD) namietal, že ide o porušovanie zákona o rokovacom poriadku.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Prihraný kšeft bratovi a otcovi

Blaha v rozprave hovoril, že už v minulosti minister Mikulec preukázal svoj morálny charakter, keď viedol Vojenské spravodajstvo a „prihral kšeft bratovi a otcovi“. „Keby mal psa, dohodí kšeft aj psovi,“ vyhlásil Blaha.

Podľa poslanca na Slovensku existuje matovičovská mafia, ktorá ovláda nielen políciu, časť súdov, prokuratúry a vyšetrovateľov, ale aj liberálne médiá, ktoré im „kryjú zadok“.

Poslankyňa Zita Pleštinská (OĽaNO) vo faktickej poznámke reagovala, že „nás uráža komunista a vyhráža sa, čo s nami urobí“. Podľa nej slová Blahu sú dôkazom toho, že minister Mikulec si robí svoju prácu dobre. Dodala, že domček z kariet, ktorý vybudoval Smer-SD, sa postupné rozpadá.

Matovič v pléne s plagátom

Vo štvrtok od 17:00 mala byť v parlamente na programe aj mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra vnútra, ale predseda Smeru-SD Robert Fico stiahol podpisy na jej zvolanie.

Urobil tak po tom, čo parlament začal rokovať o odvolaní Mikulca v rámci riadnej schôdze parlamentu. „Až takýto cirkus nemienime v parlamente robiť,“ vyhlásil v rokovacej sále predseda Smeru-SD.

Fico predpoludním v pléne odôvodnil aj návrh na odvolanie Mikulca a okrem iného tiež uviedol, že minister nezvláda svoju funkciu odborne a eticky a objavujú sa informácie, že dlhé mesiace dochádza k manipulovaniu trestných konaní vyšetrovateľmi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Počas vystúpenia Fica za ním sediaci minister financií Igor Matovič (OĽaNO) vyvesil plagát s textom: „Vrah na rohu ulice o morálke káže.“ Fico následne začal upokojovať poslancov po ich nesúhlasných výkrikoch.

Odkrývanie korupčnej chobotnice

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) reagoval, že „čo čakáme od mafiánov“. Na to Fico odvetil, že „lepšie je byť mafián, ako plagiátor“. Kollár opäť zareagoval, že „to vám gratulujem“. Na záver prejavu Fico vyzval na odvolanie ministra vnútra.

Minister vnútra Mikulec v pléne povedal, že orgány činné v trestnom konaní sa pomaly dostávajú k pravde. Zdôraznil, že sa systematicky odkrýva korupčná chobotnica, ktorej „chápadlá rokmi siahali až na tie najvyššie miesta“.

„Mesiace odkrývame prepracovaný systém zneužívania moci, ktorého členovia sa cítili byť neohrození a konali v presvedčení, že systém nikdy nezlyhá. Aj keď informácie, ktoré sa postupne dozvedáme, znejú hrozivo, musíme pokračovať v tom, čo sme sľúbili občanom, a to aj napriek všetkým nepríjemnostiam. Krušné časy nekončia a aj napriek tomu, že očistný proces je bolestný, tak nepoľavíme, aby spravodlivosť bola neoddeliteľnou súčasťou našich životov,“ uviedol.

Football news:

The director of Barca about Dembele and Roberto: They want to stay, but the club has to adjust salaries. This complicates the negotiations
Benzema on the Golden Ball: I have done a lot in the last 3-4 years and I continue to play at a high level
Dani Alves offered Barca his services. The 38-year-old is ready to join the club from January 1
Pavel Nedved: Racists need to be identified with the help of cameras. This is necessary in today's world
Joan Laporta: There will be no transfers for the sake of transfers. We will have reference players who will return the feeling that Barcelona is very strong
Tuchel about Werner: We can't wait for the player to find himself. We want to release those who are in shape
Coach Angera about 1:2 with PSG: I support VAR, he corrects 70-80% of mistakes. But it's bad when you're in these 20%