logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Slovakia

Pavol sa po druhej transplantácii najdôležitejšieho orgánu ide ženiť: Moje tretie srdce bije pre Darinku

 Aj preto s veľkou radosťou hrával hokej, lenže vtedy ešte nádejný hokejista netušil, že mu škrt cez plány spôsobí vlastné srdce. Po tom, ako sa začal pri športe zadýchavať, lekári mu diagnostikovali dilatačnú kardiomyopatiu. Vtedy mal len 11 rokov. Vekom sa to ešte viac komplikovalo a jeho život visel doslova na vlásku. Zachrániť ho mohla jedine transplantácia srdca, ktorú dokonca musel podstúpiť dvakrát. Sympatický mladík však žije skutočne naplno a Novému Času prezradil, že už o pár týždňov vlezie do chomúta.

Darované srdce mu slúži 3 roky, čo je dôvod na oslavu. Okrem toho Pavla (31) momentálne zamestnávajú tie najkrajšie starosti v živote. V polovici septembra totiž spečatí vzťah so ženou, ktorá si získala jeho srdce. S rovnakou vášňou pracuje aj na budovaní spoločného hniezdočka lásky. Za úsmevom a životným optimizmom však stojí ťažká životná skúška, ktorou si mladý muž musel prejsť.

„Ako mladý chalan som aktívne hrával hokej, behal som, korčuľoval a tešil som sa z každého pohybu,“ povedal Pavol s tým, že zdravotné problémy sa u neho prejavili v chúlostivom veku. „Rodičia si všimli, že bývam často unavený a nezvládam tréningy tak dobre ako kedysi‚“ zaspomínal sympaťák, ktorý musel korčule zavesiť na klinec.

Po náročných vyšetreniach mu ako 11-ročnému diagnostikovali dilatačnú kardiomyopatiu, ktorá sa s pribúdajúcim vekom zhoršovala. „Dostal som sa až do štádia, kedy mi ostávalo pár mesiacov života‚“ spomína si na trpké chvíle Pavol, pre ktorého transplantácia bola jedinou možnosťou záchrany.

Dvakrát pod nožom

V čase, keď si rovesníci Pavla užívali mládežnícky život a všetko, čo k nemu patrí, on bol pripútaný na lôžko a napojený na prístroje. „Prvú transplantáciu som podstúpil v decembri 2008, keď som mal 20 rokov‚“ rozpráva nám o svojich zdravotných peripetiách Pavol a pokračuje, „transplantácia srdca zlepšuje kvalitu života, ale niekedy sa vyskytnú ťažkosti a komplikácie.

Pavol (31)
Otvoriť galériu

V mojom prípade išlo o takzvanú vaskulárnu chorobu štepu, ktorá spôsobila, že transplantované srdce začalo zlyhávať. Po krátkom nádychu sa prizná, že vtedy bol na tom veľmi zle. Okrem toho, že sa mu sťažilo dýchanie, upadával do bezvedomia a nedokázal sa sám ani umyť. „Nonstop som bol na liekoch a myslel som, že nastávajú moje posledné mesiace,“ hovorí mladý muž. Nádej prišla v podobe retransplantácie, ktorú absolvoval po ôsmich rokoch od prvej transplantácie.

Po strastiplnej ceste, ktorú pre neho život nachystal, sa však chopil svojej šance. Pracuje ako vrátnik v mraziarenských skladoch a aby si to spestril, venuje sa aj výrobe domácich mydiel a jazdí na motorke. Voľné chvíle rád trávi so snúbenicou Darinkou (27), ktorú nadovšetko miluje a znesie pre ňu aj modré z neba.

Na margo antikampaní spojených s darcovstvom orgánov má Pavol jasný odkaz. „Nikto z nás si nevybral svoju chorobu dobrovoľne a predstava, že moje orgány môžu niekomu zachrániť život, je naozaj pekná,“ uzavrel Pavol, podľa ktorého darovanie orgánu je ako darovanie života.

Dilatačná kardiomyopatia

Otvoriť galériu

Zdroj: Infografika Nového Času

Ide o ochorenie srdcového svalu s poruchou funkcie srdca. Je charakterizované rozšírením komôr a poruchou ich kontraktility. Spoločným príznakom všetkých druhov kardiomyopatie v pokročilom štádiu sú príznaky srdcového zlyhania, slabosť, dýchavica, tachykardia.

All rights and copyright belongs to author:
Themes
ICO