Slovakia

Polícia vyšetruje nevydarený protest ekologického aktivistu na ME

Aktivista ekologickej organizácie Greenpeace s motorovým padákovým klzákom letí na štadión pred zápasom základnej F-skupiny Francúzsko - Nemecko na ME vo futbale 15. júna 2021 v Mníchove. Foto: TASR/AP

Podľa organizácie Greenpeace mala akcia dopadnúť inak. Pilot mal spustiť na hraciu plochu veľkú žltú loptu, pri manévrovaní sa však dostal do oceľovej konštrukcie strechy štadióna.

Mníchov 16. júna (TASR) - Polícia v Mníchove vyšetruje nevydarený protest parašutistu na začiatku pondelkového šlágra futbalových majstrovstiev Európy medzi Francúzskom a Nemeckom.

"Preverujeme niekoľko deliktov podľa trestného zákona a tiež zákona o leteckej prevádzke," citovala agentúra dpa vyhlásenie policajného prezídia.

Tridsaťosemročný muž z Badenska-Württemberska sa pokúšal pristáť na trávniku, kde už stáli hráči pripravení na úvodný hvizd, no podarilo sa mu to iba s veľkými problémami. Takmer skončil na tribúne medzi divákmi, no dokázal sa ešte dostať do vzduchu a dopadnúť relatívne bezpečne na trávniku. Na padáku mal nápis ekologickej organizácie Greenpeace a protest bol namierený proti sponzorovi Volkswagenu. Pri manévrovaní zranil dvoch mužov, ktorých museli ošetriť v nemocnici.

"Policajné prezídium zdôrazňuje, že rozhodne nemá žiadne pochopenie pre takéto nezodpovedné akcie, pri ktorých môže prísť k ohrozeniu ľudských životov," napísalo prezídium na margo akcie ekologického aktivistu, ktorý skončil v policajnej cele.

Podľa organizácie Greenpeace mala akcia dopadnúť inak. Pilot mal spustiť na hraciu plochu veľkú žltú loptu, pri manévrovaní sa však dostal do oceľovej konštrukcie strechy štadióna. "Veľmi nás to mrzí. Pri tomto proteste nemal byť narušený zápas ani zranení ľudia," napísalo ochranárske združenie.

Football news:

Juventus does not want to extend the contract with Ronaldo because of the high salary. But this summer he will not leave
Khramtsov's gold is heroism: he fought at the Games with a broken arm. Victory of Maxim-in memory of mom
Kepa on the conflict with Sarri in the League Cup final: This is a huge misunderstanding. I didn't have an injury, I just wanted to buy time and help the team
Manchester United has agreed the transfer of Varane with Real Madrid for 41 million pounds, including bonuses
Newcastle want to sign Tuanzebe. Defender will leave Manchester United due to Varane's transfer
Former Juventus player Giovinco is close to moving to PAOK
Kepa pro Premier League: The hardest league for goalkeepers. But I quickly adapted