Slovakia

Poslanci rozhodnú o balíčku opatrení na pomoc podnikateľom v skrátenom legislatívnom konaní

O balíčku opatrení na pomoc podnikateľskému prostrediu budú poslanci rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Tento návrh podporilo v utorok 82 poslancov, zdržali sa traja zákonodarcovia, proti bolo deväť.

Cieľom „lex korona„ je podľa Ministerstva hospodárstva SR podpora podnikateľského sektora v čase útlmu spôsobeného pandémiou COVID-19 a zároveň rýchle naštartovanie hospodárstva po uvoľnení prijatých opatrení.

Návrh zákona obsahuje podľa rezortu opatrenia administratívnej povahy, odstraňujú sa ním zbytočné byrokratické ustanovenia v jednotlivých zákonoch, zrušujú sa viaceré povinnosti, odstraňujú prekážky v podnikaní a znižujú náklady pre malých a stredných podnikateľov a živnostníkov.

Uznesenia aj zákony

Celkovo ide o 114 opatrení, 80 z nich formou zákona, zvyšné v podobe uznesení. Zmeny by mali nastať pri vykonávaní auditov, či pri reklamácii tovaru.

Na menej byrokracie sa môžu tešiť cestovné kancelárie, podnikateľov čakajú zmeny aj pri komunikácii s Úradom verejného zdravotníctva, ale aj menej oznamovacích povinnosti vo vzťahu k Sociálnej poisťovni. Zrušia alebo sa znižujú viaceré poplatky či pokuty.

Prostredníctvom zákona sa zároveň odpustí bankám platenie bankového odvodu. Cieľom je, aby bankové domy nemuseli uhradiť splátky odvodu až do konca roka 2020, teda splátky za tretí a štvrtý štvrťrok.

Kedysi tiger, dnes mrcina

Ako v pléne uviedol vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík, s kvalitou podnikateľského prostredia to na Slovensku ide dole vodou. “Všade počúvam, ako ťažko sa tu podniká,“ povedal s tým, že kým v minulosti bolo Slovensko považované za “tigra“ dnes je skôr “mrcinou“ alebo „zdochlinou“.

Ako zároveň doplnil, do tohto stavu ešte zasiahla aktuálna koronakríza. “Slovensko je na tom veľmi zle a musíme niečo urobiť, toto je vec, ktorá nestrpí odklad,“ obhajoval minister nutnosť skráteného legislatívneho konania. Podľa neho síce ide iba o “kvapku na horúci kameň”, avšak je to prvý krok a budú nasledovať ďalšie.

Proti skrátenému konaniu

Dôvod na skrátené legislatívne konanie naopak nevidí bývalý minister financií Ladislav Kamenický (Smer – SD). V rámci materiálu kritizoval najmä zrušenie bankového odvodu. A hoci by niektoré predložené opatrenia boli ochotní podporiť, práve kvôli bankovému odvodu to neurobia.

My dávame bankám naspäť v tomto roku 150 mil. eur v skrátenom legislatívnom konaní,“ upozornil Kamenický. Proti skrátenému konaniu vystúpil aj bývalý minister hospodárstva Peter Žiga. Podľa neho je v tomto prípade neodôvodnené. „Nie sú to opatrenia, ktoré si vyžadujú časový stres,“ skonštatoval.

Football news:

Recently, Mueller did not want to renew his contract with Bayern. Now he's turning the football around
The baby may get angry and leave. Luis Suarez Miramontes about Messi
Joan Laporta: bartomeu's Words are a manifestation of cowardice and failure
Neuer on Ter Stegen: a Great result for Bayern, but I don't want my teammates to experience this
Messi is painful to watch. He did not help with goals and assists, in his eyes – hopelessness
Barcelona will be fired after Selena 2:8 from Bavaria (Fabrizio Romano)
Neymar went further than Barca in the Champions League for the first time after moving to PSG