Slovakia

Posledný súhrn otázok a odpovedí pred plošným testovaním: Čo hrozí za nedodržanie opatrení a ako sa testujú tehotné?

Už len pár hodín nás delí od plošného testovania celého Slovenska. Niektoré otázky ešte stále mátajú Slovákov. Ministerstvo zdravotníctva preto poskytlo odpovede na viaceré z nich. 

Ministerstvo zdravotníctva odpovedalo na všetky zásadné otázky, ako napríklad, či majú tehotné ženy prednosť, aké sankcie sú za porušenie opatrení, alebo čo ak sa človek nenachádza v mieste trvalého bydliska. Ak máte stále pochybnosti, určite čítajte:

Bude prebiehať kontrola či ľudia dodržiavajú zákaz vychádzania a nenavštevujú cintoríny?

Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra platí na celom Slovensku zákaz vychádzania mimo bydliska. Návšteva cintorínov nie je medzi výnimkami, čiže platí, že aj na"dušičky" je potrebné zostať doma. Polícia naďalej kontroluje dodržiavanie vládou SR prijatých opatrení tak, ako doposiaľ a v prípade zistenia ich porušení bude každý prípad riešiť individuálne.

Aký postih hrozí za nedodržanie opatrení?

Sankcie taktiež zostávajú vo výške ako doposiaľ, v blokovom konaní do 1000 eur a v správnom konaní do 1659 eur (správne konanie rieši UVZ SR a okresné úrady).

Musia mať zamestnanci pri sebe nejaký doklad o tom, pre koho pracujú?

Bolo by vhodné, ak by mali nejaký preukaz alebo pracovnú zmluvu.

Má tehotná žena pri testovaní prednostný vstup?

Je na jej rozhodnutí, či sa zúčastní na testovaní, aj podľa jej zdravotného stavu. V prípade jej účasti na testovaní, je aj na konkrétnej samospráve, akým spôsobom je možné zabezpečiť prednosť na odberoch a samozrejme aj na ohľaduplnosti ľudí.

Ak som na Slovensku, mám slovenské občianstvo, ale nemám v SR trvalý pobyt, mám sa dať testovať ? Som cudzinec, žijem na Slovensku. Môžem sa ísť dať testovať?

Máte možnosť sa dať testovať. Pokiaľ nebudete disponovať negatívnym výsledkom testu, bude sa na vás vzťahovať zákaz vychádzania ako pre osoby bez testu

Budú testovaní aj imobilní občania?

Testovanie imobilných, onkologických pacientov a ľudí so zníženou imunitou nebude vykonávané. Občania umiestnení v DSS a ZPS budú testovaní samostatne v gescii MPSVaR. Ich testy budú vykonávať kmeňoví zamestnanci DSS a ZPS. Rovnako pacienti nemocníc a zdravotnícky personál nemocníc budú testovaní priamo v nemocniciach v gescii MZ SR.

Ak som dôchodca nad 65 rokov a chcem sa dať testovať, bude mi to umožnené?

Áno môžete túto možnosť využiť.

Aké údaje o testovaných sa budú zbierať?

Na odbernom mieste budú evidované nasledovné údaje: Meno, priezvisko, rodné číslo, adresa, číslo poisťovne,telefón a e-mailová adresa.

Aké doklady je potrebné predložiť?

Občiansky preukaz, v prípade detíod 10 do 15 rokov zdravotný preukaz poistenca.

Aké hygienické opatrenia budú platiť počas testovania?

Testovanie sa bude robiť za prísnych epidemiologických opatrení. Testujúci personál bude vopred testovaný, miestnosti budú vydezinfikované, prípadne sa vzorky budú odoberať v exteriéroch, kde to bude možné. Používané budú dezinfekčné prostriedky a ochranné odevy podľa usmernení hygienikov. Testovaní občania si pri vstupe vydezinfikujú ruky a okrem doby vykonania steru budú mať nasadené rúška. Na odberovom mieste budú v spolupráci so samosprávou zabezpečené zberné nádoby na biologický odpad, ktorého likvidácia bude zabezpečená cestou spolupôsobiacich zložiek operácie podľa platnej legislatívy o nakladaní s odpadmi. V prípade využitia uzavretých menších priestorov odporúčame využiť počas testovania germicídne žiariče. Ľudia v radoch budú dodržiavať bezpečné minimálne dvojmetrové rozostupy, používať rúška.

Ak sa jeden člen rodiny nezúčastní na testovaní, musí zostať celá rodina v domácej izolácii?

V prípade, ak žijete v spoločnej domácnosti s osobou, ktorá sa nezúčastní na testovaní, na vás sa zákaz vychádzania nevzťahuje. Povinnosť karantény sa vzťahuje len na osobu žijúcu v spoločnej domácnosti s pozitívnym. Ak niekto nejde na test, nepozerá sa na neho ako na pozitívneho, len nemá niektoré vynimky z obmedzenia slobody pohybu.

Ak má niekto iné miesto bydliska, ako býva musí pricestovať na testovanie?

Zúčastní sa na testovaní v najbližšom mieste

Pôvodný príspevok TU.

Football news:

Anton Ferdinand on the racist scandal with Terry: I was sent a bullet in the mail. Insults in social networks came every hour
Manchester City have offered 19 million euros including bonuses for 17-year-old Argentine midfielder Sarmiento
Rehagel is a bandit from whom I will not accept an apology. The story of the worst injury in the history of the Bundesliga
Barcelona's presidential election will be held on January 24
Koke: to beat Bayern, you need to play a nearly perfect match. I hope their unbeaten streak ends tomorrow
Loew can return Muller, Boateng and Hummels to the German national team if there are a lot of injuries
Nacho about the Real Madrid game: That's not how titles are won. Working to get better