Slovakia

Prefektúra Aiči vyhlásila pre narastajúci počet nakazených stav núdze

Japonsko v súvislosti s koronavírusom nezaviedlo tzv. lock-down.

Tokio 6. augusta (TASR) - Núdzový stav v dôsledku narastajúceho počtu osôb nakazených novým druhom koronavírusu vyhlásili vo štvrtok v stredojaponskej prefektúre Aiči. Oznámil to tamojší guvernér Hideaki Ómura, pričom obyvateľov vyzval, aby obmedzili svoje aktivity. Podnikom zase odporučil, aby svoje prevádzky zatvorili, prípadne im skrátili pracovnú dobu, informuje agentúra AP.

V prefektúre Aiči, kde má svoju centrálu napríklad aj japonská automobilka Toyota, pribúda už od polovice júla denne viac než 100 nových prípadov nákazy, pričom predtým v nej dlhé obdobie nepribúdali takmer nijaký infikovaní.

Podniky boli vyzvané, aby zatvorili prevádzky či prípadne skrátili pracovnú dobu, spresnil guvernér. Občanov zároveň zodpovedné úrady požiadali, aby v noci zostávali doma. Opatrenia budú v platnosti aj po 24. auguste, čiže aj počas nadchádzajúceho budhistického sviatku Obon, počas ktorého si veriaci uctievajú svojich mŕtvych príbuzných a tradične bývajú zatvorené školy i mnohé firmy.

"Prosím, vyhnite sa počas Obonu aktivitám, ktoré nie sú nevyhnutne potrebné," povedal Ómura. Ľudí tiež vyzval, aby sa nestravovali na preľudnených miestach a vyhýbali sa večierkom. "Situácia, v ktorej sa nachádzame, je veľmi vážna," povedal.

Približne 70 percent ľudí, ktorí sa vírusom nakazili v ostatnom čase, sú tridsiatnici, z ktorých väčšina nemá žiadne alebo len mierne príznaky. Podľa guvernéra však narastajú obavy, že by sa mohlo nakaziť aj viac zraniteľných občanov.

Japonsko v súvislosti s koronavírusom nezaviedlo tzv. lock-down. Od apríla platili v tejto ázijskej krajine len obmedzenia pohybu na dobrovoľnej báze - vyzývajúce ľudí, aby dodržiavali vzájomné rozstupy, a podniky, aby pokiaľ možno zatvorili svoje prevádzky. Postupne sa však aj tieto obmedzenia uvoľnili, pripomína AP.

Japonská vláda bola kritizovaná za neadekvátne opatrenia, ktoré boli vnímané ako riskovanie ľudských životov na úkor hospodárskeho rastu. Vláda napríklad povzbudzovala občanov, aby cestovali v rámci svojej krajiny, pričom im v tejto súvislosti ponúkala aj rôzne zľavy.

Núdzový stav v súvislosti s nárastom počtu nakazených vyhlásila ešte minulý týždeň aj prefektúra Okinava.

Podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa zaznamenali v Japonsku dosiaľ takmer 42.700 prípadov infekcie a približne 1000 úmrtí.

Football news:

Zhota about the 1st goal for Liverpool: an Incredible feeling. It's a pity the stadium wasn't full
Mikel Arteta: Liverpool is the standard that Arsenal must achieve. They are superior to us in many aspects
Leicester lead the Premier League after three rounds. Liverpool and Everton also scored 9 points
Jurgen Klopp: Roy Keane said Liverpool showed sloppy football? I want to hear it. Incredible game description
Manchester City refused to buy Coulibaly after the transfer of Dias
Conte wants to sign Inter Gervinho from Parma
Robertson and Trent contributed 33 goals in the Premier League in 3 years - the best result among defenders