Slovakia

Prísne opatrenia budú aj naďalej znižovať tržby slovenského maloobchodu, konštatujú analytici

Prísne opatrenia, ktoré povinne uzatvárajú významnú časť nepotravinového segmentu, budú okresávať tržby slovenského maloobchodu aj v nasledujúcich mesiacoch.

Postupný nárast mobility však podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka naznačuje, že pokles by sa mohol predsa len začať pozvoľna zmierňovať.

Pandémia a nižšia spotrebiteľská dôvera by mala brzdiť spotrebu počas celej jari, keďže skoré uvoľnenie opatrení obmedzujúcich maloobchod sa neočakáva. Odložená spotreba by však podľa Koršňáka mohla výraznejšie podporiť tržby maloobchodu počas leta.

Pokles maloobchodných tržieb

Maloobchodné tržby na Slovensku zaznamenali v januári 2021 medziročný pokles o 16,8 %. Dôvodom sú podľa analytičky WOOD & Company Evy Sadovskej bezpečnostné opatrenia, pre ktoré boli v januári, a naďalej aj sú, kamenné prevádzky obchodov zatvorené.

V hypermarketoch a supermarketoch, ktorých tržby tvoria viac ako 40 % z celkových tržieb maloobchodu zároveň platil zákaz predaja ostatného tovaru.

O ich pokles tržieb sa tak podpísali najmä páskami prelepené regály s oblečením či iným vybavením do domácností, ktoré bežne pod jednou strechou ponúkajú spolu s potravinami a drogériou,“ skonštatovala Sadovská.

Ekonomické oživenie

Dáta za platby klientov Slovenskej sporiteľne, ktoré zahŕňajú aj platby za služby s oveľa vyšším poklesom, napovedali, že v januári príde určitý prepad, avšak nie v takomto rozsahu.

Preto nás pokles maloobchodných tržieb publikovaný štatistickým úradom prekvapil,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Druhá vlna bude mať podľa neho vplyv na spotrebu domácností aj v prvom štvrťroku tohto roka, avšak po uvoľnení opatrení by sa ekonomické oživenie, vrátane maloobchodných tržieb, malo zrýchliť. „Výraznejšie oživenie ekonomickej aktivity očakávame podľa teraz dostupných informácii od neskoršej jari 2021,“ dodal Horňák.

Football news:

Unai Emery: I am used to matches against my former clubs, so the games with Arsenal are not something new
I drink beer, champagne, red wine. I eat cheese and caviar. Figo about watching football
Figo about Messi and Ronaldo: Truffles with caviar is difficult to compare
Pogba on the substitution at half-time: They tried to provoke me for the 2nd yellow card. The coach decided that it would be better if I left the field before the red
Ole Gunnar Solskjaer: Manchester United are in for a real European battle with Roma. We are good against the Italians
Mikel Arteta: An important victory at a crucial moment, but it will be difficult for Arsenal. Emery is the most successful coach in the history of the Europa League
Paulo Fonseca: Roma controlled Ajax. We had more problems in Amsterdam