logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Slovakia

Prvá stavebná sporiteľňa v prvom polroku s rastom zisku

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) dosiahla v prvom polroku nepatrne vyšší zisk než vlani ku koncu júna. V medziročnom porovnaní stúpol podľa zverejnených informácií o 5,6 % na 7,68 mil. eur. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov spoločnosti, stúpli o 8,4 % na 30,09 mil. eur. Avšak čisté výnosy z poplatkov a provízií sa znížili o 3,5 % na 7,54 mil. eur.

Obchodné výsledky za prvý polrok zatiaľ výrazne pozitívne prekročili očakávania firmy. Spoločnosť uzatvorila niečo vyše 60 tisíc nových zmlúv o stavebnom sporení za 1,09 mld. eur. V medziročnom porovnaní je to v počte nárast o takmer 9 % a v objeme o 10 %. Za celý tento rok Prvá stavebná sporiteľňa počíta, že uzatvorí viac ako 100 tisíc zmlúv o stavebnom sporení.

„Obchod s úvermi sa v tomto roku rozbiehal pomalšie, ale máj a jún nás presvedčili, že aj úverová produkcia bude v tomto roku minimálne na rovnakej úrovni ako vlani, resp. možno o niečo vyššia,“ skonštatoval pre agentúru SITA hovorca spoločnosti Radovan Slobodník. V prvých šiestich mesiacoch tohto roka firma poskytla klientom 8 176 úverov a medziúverov za 215,43 mil. eur. Medziročne je to pokles o 9 %, resp. o 5 %.

O spoločnosti

Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992 a ovláda zhruba 90 % trhu stavebného sporenia. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen Holding majú zhodne po 32,5 % akcií.

All rights and copyright belongs to author:
Themes
ICO