Slovakia

RANNÁ ŠTVORKA: Sobota bude slnečná a horúca, teploty prekročia 30 stupňov

20. júl 2019 Lucia Šútorová Rôzne

S dnešným dňom je spojená pranostika: Na svätého Eliáša je dopoludnia leto, popoludní jeseň. Meniny má Iľja a Eliáš. Slnečno, na väčšine územia prehánky alebo búrky. Teploty 26 až 31 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Sobota bude slnečná a horúca, teploty prekročia 30 stupňov
Zdroj: TASR

Západ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 17 až 14 a najvyššie denné 28 až 31 stupňov C.

Stred: slnečno, možnosť búrky. Najnižšie ranné teploty 16 až 11 a najvyššie denné 26 až 30 stupňov C.

Východ: slnečno, možnosť búrky. Najnižšie ranné teploty 16 až 12 a najvyššie denné 26 až 30 stupňov C.

Meniny majú Iľja a Eliáš

Mužské mená Iľja a Eliáš majú hebrejský pôvod a znamenajú „môj Boh“. Sú zaužívané skôr v rusky hovoriacich krajinách, kde ich oslovujú Iľjuška, Ilek, Elo, Eli.

Iľja aj Eliáš, ktorí oslavujú meniny 20. júla, sú aktívni a znášanliví muži. Svoju zodpovednosť prejavujú už ako študenti. Pri voľbe povolania uprednostňujú zamestnanie, v ktorom je nevyhnutný priamy kontakt s ľuďmi.

Iľja a Eliáš dokážu odvážne bojovať s prekážkami, ak sa vyskytnú. Aj keď sa im nepodarí všetko zvládnuť, nerobia si z toho ťažkú hlavu a neúspech berú ako súčasť života.

Zdravie týchto mužov je pomerne dobré. Ovplyvňujú ich planéty Jupiter a Mesiac.

Ich šťastné farby sú modrá, biela a béžová. Ochranné rastliny slez, sedmokráska, ochranné kamene avanturín, granát.

Stalo sa doma

1467 – Slávnostne otvorili v Bratislave Univerzitu Istropolitana (Universitatis Istropolitana, názov Academia Istropolitana pochádza zo 16. storočia). Vyučovanie sa začalo v októbri toho istého roku.

1944 – Na chate neďaleko obce Čremošné sa uskutočnila porada politického a vojenského velenia odboja. Politickú skupinu zastupovali Gustáv Husák, Ladislav Novomeský, Ján Ursíny, Jozef Lettrich, Peter Zaťko a Ivan Horváth. Na čele vojakov bol Ján Golián.

1992 – Abdikoval posledný československý prezident Václav Havel.

1998 – Príval rozvodneného potoka Svinka zmietol rómsku osadu v katastri obce Jarovnice, pričom zahynulo 47 ľudí.

2008 – Slovenskí volejbalisti vyhrali 5. ročník prestížnej Európskej ligy mužov. Vo finálovom dueli v Burse zdolali Holandsko 3:1.

Stalo sa vo svete

2011 – Srbsko zatklo Gorana Hadžiča, posledného podozrivého vojnového zločinca hľadaného Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý sa skrýval na jeho území.

1917 – Predseda srbskej vlády Nikola Pašič a predstaviteľ londýnskeho Juhoslovanského výboru Ante Trumbič (Chorvát) podpísali Korfskú deklaráciu, podľa ktorej mali Srbi, Chorváti a Slovinci vytvoriť po prvej svetovej vojne spoločnú jednotnú monarchiu na čele so srbskou dynastiou Karadžordževi­čovcov.

1944 – Nemecký plukovník Claus Schenk von Stauffenberg sa pokúsil o atentát na Adolfa Hitlera v jeho hlavnom stane Wolfsschanze v Rastenburgu. Hitler atentát prežil a utrpel iba niekoľko odrenín.

1951 – V izraelskom Jeruzaleme zavraždili jordánskeho kráľa Abdalláha ibn Husejna.

1974 – Turci s mohutnými námornými, pozemným a leteckými silami podnikli inváziu na ostrov Cyprus a obsadili asi 40 percent jeho územia.

1976 – Na povrchu Marsu pristála americká vesmírna sonda Viking 1, ktorá vyslala na Zem prvé snímky povrchu Červenej planéty a uskutočnila tam vedecké merania.

1982 – Dve silné bomby vybuchli v londýnskom Hyde Parku a Regen's Parku. Zahynulo deväť osôb a 47 bolo zranených, k zodpovednosti sa prihlásila IRA.

Skladba dňa

1964, Chris Cornell (vlastným menom Christopher John Boyle), Seattle, Washington, USA, spevák skupiny Soundgarden. Táto grunge formácia vznikla v Seattle v roku 1984. V októbri 1988 vydali debutový album Ultramega OK. Na svojom konte majú šesť štúdiových albumov, šiesty King Animal vydali v novembri 2012. Najúspeš­nejším bol štvrtý v poradí Superunknow, ktorý vydali v marci 1994. Ten sa dostal v rebríčku albumov na prvú pozíciu. Do diskografie patria aj tri kompilácie. V singlovej hitparáde mali desať skladieb, tri z nich to dotiahli na prvé miesto, Black Hole Sun v roku 1994, Burden In My Hand a Blow Up the Outside World v roku 1996. Rozišli sa v roku 1997. V januári 2010 sa vrátili na koncertné pódiá. Na svojom konte majú aj dve ceny Grammy. Chris vydal štyri sólové albumy. Zomrel 18. mája 2017 vo veku 52 rokov v americkom Detroite.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com

Zdroj: TASR

Football news:

Pep Pro Champions League: Real Madrid will knock us out if Manchester City are thinking about the next stage
Quique Setien: Barcelona can keep their title chances until the last round. A lot of things happen in football
Klopp confirmed that Henderson is out for the rest of the season due to injury
Pep on Manchester City's appeal to CAS: Confident in the club's arguments that we will be in the Champions League
Ronaldo remembered winning Euro 2016: it was the most important title of my career🏆 🇵 🇹
It is impossible to beat Ramos' penalty (there is only a Subasic save with a violation), but we know how he will hit next time
Real Madrid Director Butragueno: it will be difficult to Beat city. This is a team with fantastic players