Slovakia

Rodičia detí v Starom Meste budú platiť za obedy menej

Jedáleň základné školy

Zdroj: in

Rodičia školákov na základných školách v bratislavskom Starom Meste budú od októbra za obedy platiť menej. Mestská časť znižuje mesačný poplatok za réžiu v školských jedálňach zo súčasných 20 na 12 eur. Chce tak pomôcť rodičom, ktorých sa týka zrušenie tzv. obedov zadarmo. Návrh v utorok schválili miestni poslanci.

Samospráva tak reaguje tak na fakt, že s účinnosťou od 1. augusta zrušila vláda plošné "obedy zadarmo", príspevok na stravu v školských jedálňach je poskytovaný iba rodinám vo veľmi zlej sociálnej a finančnej situácii.

"Aktuálne zúženie okruhu poberateľov dotácií na stravu v školskom roku 2021/2022 však znamená pre významne väčšiu časť rodičov neprimerane vysokú finančnú záťaž, ktorú sa navrhuje znížiť z aktuálneho jedného eura na deň na 0,60 eura na deň," konštatuje dôvodová správa materiálu.

Návrh na zníženie príspevku na réžiu v školských jedálňach reflektuje porovnanie výdavkov rodičov na réžiu v školských jedálňach v ostatných mestských častiach. Z dostupných údajov je podľa miestneho úradu zrejmé, že navrhovaná výška sumy je primeranou výškou príspevku na réžiu v školských jedálňach aj pri porovnaní s ostatnými mestskými časťami Bratislavy.

V roku 2019, po zavedení tzv. obedov zadarmo, kedy výdavky na školskú stravu dotoval štát, bol na základných školách v Starom Meste príspevok na réžiu zvýšený z 50 centov na jedno euro. Dôvodom bol najmä predpokladaný nárast stravníkov. Zvýšenie poplatku pokrylo nárazové zvýšenie nákladov školských jedální pri zabezpečovaní stravy pre väčší počet detí. Finančnú situáciu sa podarilo stabilizovať.

Poplatok na réžiu školských jedální pokrýva náklady na nákup tanierov, príborov, hrncov, pohárov, teda základné vybavenia. Jeho výšku upravuje všeobecne záväzné nariadenie (VZN).

Odstráňte z parku pri úrade vlády sochu zakladateľa zločineckej organizácie, rozhodli poslanci Starého Mesta

Bratislavské Staré Mesto žiada hlavné mesto, aby odstránilo sochu Mareka Čulena v nadživotnej veľkosti z parku pri Leškovej ulici pred úradom vlády.

(TASR)

Football news:

And to show what a donkey kick is in football? 50 Years ago in England they scored the best goal of the season
Sulscher on Ferguson's words about Ronaldo: We all want to see Cristiano on the pitch because of his uniqueness. But he can't play in every match
Pep on the requirement to stay on top: People judge me not by trophies, but by what will happen tomorrow
Joan Laporta: The Super League is alive, it will replace the Champions League. Juve, Real Madrid and Barcelona continue to win in the courts
Karim Benzema: Clasico remains the best match in football. It doesn't matter which players are playing
In favor of PSG, after the VAR, they awarded a penalty for playing with their hand. Perhaps Icardi had fouled before
Arsenal defender White: I don't watch football. All I want when I come home is not to think about him