Slovakia

Rodičia pri nástupe detí do škôl budú musieť odovzdať čestné prehlásenie, odpovedia na dve otázky

Rodičia pri nástupe detí do škôl od 2.septembra budú musieť odovzdať čestné prehlásenie o tom, či ich dieťa bolo od 17. augusta mimo Slovenska. Zároveň majú v dotazníku uviesť, či sa dieťa od uvedeného dátumu do začiatku školského roka zúčastnilo na nejakom hromadnom podujatí.

Prehlásenie o dezinfekčnosti

Po rokovaní konzília epidemiológov na Úrade vlády SR vo štvrtok o tom informovala hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre epidemiológiu Elena Prekopová s tým, že v dotazníku bude vysvetlené, čo je to hromadné podujatie.

„Okrem toho v dotazníku rodič podpíše prehlásenie o dezinfekčnosti, že dieťaťu nebola regionálnym úradom nariadená karanténa ani karanténne opatrenia, že neprejavuje príznaky infekčného ochorenia,“ priblížila Prekopová.

„Ak rodič uvedie, že boli s dieťaťom mimo Slovenskej republiky, alebo že dieťa sa zúčastnilo hromadného podujatia, tak bude jeho povinnosťou sledovať zdravotný stav dieťaťa, jeho rodiny aj všetkých jeho blízkych v rodine, ktorí s ním žijú v jednej domácnosti, alebo prichádzajú s ním do veľmi úzkeho kontaktu,“ pokračovala odborníčka.

Obdobie začiatku školského roka je rizikové

Ak sa podľa nej u niekoho z týchto osôb vyskytne najbližších štrnásť dní príznak respiračného ochorenia, takisto bude presne uvedené, čo sú tieto príznaky, tak bude mať povinnosť kontaktovať svojho lekára – všeobecnej starostlivosti pre dospelých, respektíve pre deti a dorast.

„Dieťa ostane mimo kolektív a všetko sa bude ďalej riadiť podľa odporúčania týchto lekárov. Dieťa sa potom vráti do školy na základe odporúčania lekára,“ uviedla Prekopová s tým, že vynechali 14-dňovú povinnú karanténu.

Odborníci považujú obdobie od začiatku septembra za veľmi rizikové. Keďže deti sa vrátia z prázdnin aj z menej rizikových krajín, konzílium rozhodlo, že rúška budú povinné aj v triedach, ale len na druhom stupni základných škôl a na stredných školách.

Nebudú povinné na prvom stupni základných škôl, v materských školách ani škôlkach. „Pre nich budú povinné iba mimo triedy, čiže v interiéri, aby to bolo v súlade s nariadením hlavného hygienika,“ dodala Prekopová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Football news:

Neuer on winning the German super Cup: scoring 3 goals is always impossible. Fortunately, Kimmich scored
Vasin's agent that the ex-coach of Khimki Gunko refused the player: I don't know anything about it. Maybe he was offered a taxi driver
Shomurodov will sign a 4-year contract with Genoa. Medical check - up-on Friday
Vinicius was offside, but the ball was last touched by a Valladolid defender. Ex-referee Andujar Oliver on Real Madrid's goal
Muller is the most decorated German in history. Won the 27th trophy and overtook Schweinsteiger
Pep Guardiola: city are still far from their best form. We have dropped 10 players
Zidane on Jovic's future: anything can happen. I can't say anything until the window closes