logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Slovakia

Sankcie ako odpoveď na spor s Tureckom, avizujú Spojené štáty

V Turecku dnes pristáli ďalšie ruské lietadla s komponentmi ruského systému protiraketovej obrany S-400. Oznámilo to turecké ministerstvo obrany. Dodávky, ktoré začali v piatok, vyvolali napätie medzi Ankarou a USA, ktoré pohrozili sankciami a vyradením tureckej účasti z programu stíhacích lietadiel F-35. Agentúra Bloomberg dnes napísala, že americký prezident Donald Trump sankcie ohlási pravdepodobne budúci týždeň.

​Podľa agentúry to nebude začiatkom týždňa, aby krok nebol spájaný s pondelkovým výročím pokusu o puč z roku 2016 proti prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoğanovi.

Na leteckú základňu pri Ankare dorazilo od piatku do dnes šesť lietadiel s komponentmi ruského protiraketového systému, ktorý podľa USA a tiež NATO nie je kompatibilný s technológiou aliancie.

USA od začiatku hrozili, že ak Ankara od nákupu neustúpi, čakajú ju sankcie a vyradenie z programu stíhačiek F-35. Časť ich komponentov sa vyrába v Turecku. Ankara ale nákup S-400 obhajuje ako svoje právo čoby síce člena NATO, ale aj suverénneho štátu.

Ak USA k sankciám prikročia, budú uvalené prostredníctvom sankčného zákona CAATSA, ktorý trestá Rusko za anexiu Krymu z roku 2014, za účasť Moskvy v sýrskej vojne a za zasahovanie do prezidentských volieb v USA.

USA môžu zablokovať dodávku F-35 Turecku, tureckí piloti zapojenie do programu budú musieť opustiť USA a turecký obranný priemysel príde o hodnotnú prácu na programe. Ankara tiež môže byť odrezaná od amerického finančného systému.

Trump zatiaľ na dodávky S-400 do Turecka nereagoval. Telefonicky spolu hovorili americký úradujúci minister obrany Mark Esper a turecký minister obrany Hulusi Akar.

Podľa neho pre Turecko nákup systému S-400 "nie je možnosť, ale nevyhnutnosť" vzhľadom na bezpečnostné problémy. Minister však tiež zdôraznil, že Turecko má stále záujem o program F-35, a zopakoval, že by mala byť vytvorená spoločná pracovná skupina, ktorá sa bude zaoberať kompatibilitou technológií.

All rights and copyright belongs to author:
Themes
ICO