Slovakia

Silvia s rakovinou prsníka si liečbu musí platiť sama, peniaze sa míňajú: Na čo čaká ministerstvo?!

Ministerstvo tvrdí, že prevratné lieky nespĺňajú ekonomické podmienky na schválenie. Ako dopadne tento boj? Budú si musieť pacientky ako Silvia platiť samy za záchranu života tisícky eur mesačne? Alebo zasiahne minister zdravotníctva Marek Krajčí?

Silvia je ďalšou obeťou zákernej rakoviny prsníka. Po tom, ako si nahmatala hrčku, nasledovala séria vyšetrení, ktorá potvrdila, že ide o karcinóm, ktorý metastázoval do kosti. „O prognózy som sa radšej nezaujímala, nechcela som ich vedieť, chcela som bojovať!“ povedala chorá Silvia. Onkologička jej odporučila liečbu inovatívnou liečbou ciklibmi. V žiadosti o schválenie liečby súkromnou poisťovňou jej lekárka uviedla, že choroba je v pokročilom štádiu.

Vďaka liečbe môže Silvia chodiť s dcérkou na prechádzky.
Otvoriť galériu
„Myslím, že si zaslúžim ja ako aj iné, rovnako postihnuté pacientky, aby moderná onkologická liečba – cikliby, bola dostupná na Slovensku v rámci štandardnej úhrady, ako je to v okolitých štátoch,“ uviedla Silvia. Poisťovňa jej žiadosť zamietla už dvakrát a ako dôvod uviedla, že liek nie je schválený kategorizačnou komisiou. Tá liečbu opätovne neschválila 25. 6. 2020 napriek tomu, že Ministerstvo zdravotníctva SR na pacientskej onkologickej konferencii dalo pacientkam nádej na túto inovatívnu liečbu tak, ako je to aj v iných krajinách EÚ.

„Za prioritné v súčasnosti považujeme schvaľovanie imunoterapie u pacientov pri nádoroch s vysokým stupňom mikrosatelitovej instability bez ohľadu na histológiu, ciklibov v prvej línii karcinóma prsníka a imunoterapie. Žiadame, aby tieto typy liečby, pre ktoré vypracujeme protokoly, boli rýchlo do siedmich dní uhrádzané na výnimky,“ vyhlásil minister Krajčí.

Platiť si musí sama

Silvia sa rozhodla bojovať. Jej manžel sa ale musel vzdať svojich koníčkov a na liečbu dali peniaze, ktoré mali pôvodne ušetrené na rodinný dom. „Lieky ma stoja 1 800 eur mesačne. K tomu beriem komplementárny protokol liečby, ktorý ma stojí stovky eur mesačne,“ popísala Silvia. Pomáha jej aj rodina, no nevedia, čo sa stane, keď minú úspory.

„Budeme to vedieť zvládať niekoľko mesiacov, až sa finančne vyčerpáme, potom neviem, čo bude,“ povedala zúfalá Silvia. Prevratný liek užíva od začiatku mája a jej stav sa výrazne zlepšil. „Na cikliboch som po prvom cykle. Prestala som brať lieky na bolesť, metastázy v chrbtici ma prestali bolieť. Celkovo sa cítim ako zdravý človek,“ dodala s tým, že s chemoterapiou sa táto liečba nedá porovnať.

„Netrpím vedľajšími účinkami chemoterapie. V podstate lieky pri tejto liečbe užívate ako antibiotiká. Ani neviete, že sa liečite na onkologické ochorenie a môžete žiť plnohodnotný život,“ pochvaľuje si Silvia.

Inde štandard, u nás nevyhovuje kritériám

Moderná onkologická liečba je štandardom vo všetkých krajinách Európskej únie. U nás však ženy musia predávať autá, domy a žiť z ruky do úst, aby si mohli zaplatiť drahý liek. Ministerstvo zdravotníctva SR tvrdí, že liečba nespĺňa ekonomické podmienky potrebné na kateogorizáciu lieku. „Je pravdou, že medicínska odborná pracovná skupina, vzhľadom na existujúcu medicínsku potrebu a terapeutický prínos liečby ciklibmi, odporučila ministerstvu do kategorizačného zoznamu cikliby zaradiť,“ povedala hovorkyňa Zuzana Eliášová.

„Naopak, odborná pracovná skupina pre farmakoekonomiku dospela k záveru, že navrhované výšky úhrad zdravotnej poisťovne za cikliby nespĺňajú zákonom stanovené kritéria nákladovej efektívnosti a cikliby odporučila do kategorizačného zoznamu nezaradiť,“ uzavrela.

Football news:

Mikel Arteta: Liverpool is the standard that Arsenal must achieve. They are superior to us in many aspects
Leicester lead the Premier League after three rounds. Liverpool and Everton also scored 9 points
Jurgen Klopp: Roy Keane said Liverpool showed sloppy football? I want to hear it. Incredible game description
Manchester City refused to buy Coulibaly after the transfer of Dias
Conte wants to sign Inter Gervinho from Parma
Robertson and Trent contributed 33 goals in the Premier League in 3 years - the best result among defenders
In Genoa, 14 cases of coronavirus after the match with Napoli. Neapolitans play Juve on October 4