Letná sezóna je tento rok iná ako tie predošlé. Toto leto je na Slovensku oveľa nižší záujem o sezónnych pracovníkov. Kým počas minulých rokov hľadali zamestnávatelia výpomoc už od apríla, tento rok v tomto čase ešte často ani nevedeli, či nejaká letná sezóna bude. Ponuky na brigády neskôr predsa len prišli. Je ich však omnoho menej ako predošlé roky.„Od apríla do konca júla 2020 uverejnili zamestnávatelia na pracovnom portáli  4176 ponúk na dohodu. Oproti roku 2019 ide o výrazný prepad. Vlani išlo o 9242 inzerátov,"povedala hovorkyňa portálu Profesia.sk Nikola Richterová. 

Najvýraznejší rozdiel bol citeľný najmä v apríli. Počas minulých rokov išlo z pohľadu počtu letných brigád o jeden z najsilnejších mesiacov. Rok 2020 priniesol na pracovný portál iba necelých 500 ponúk. V porovnaní s číslom z vlaňajška ide zhruba iba o pätinu. Počet ponúk na dohodu sa však postupne zvyšuje. V júli išlo o 1331 pracovných príležitostí. 

Záujemcov o brigády pred letom býva často viac ako počas iných mesiacov. Získanie zaujímavej brigády je však aktuálne omnoho zložitejšie. Menej ponúk totiž spôsobilo, že sa výrazne zvýšil počet priemerných reakcií na ponuku. Kým v roku 2019 platilo, že od apríla do konca júla zareagovalo na jednu ponuku na dohodu v priemere zhruba 25 záujemcov. Tento rok počet stúpol až na 68 uchádzačov. 

Pri niektorých pozíciách súperia záujemocovia aj so stovkami ďalších. V roku 2020 reagovali záujemcovia o prácu na dohodu najčastejšie na pozíciu telemarketingového pracovníka. Na jeden takýto pracovný inzerát poslalo životopis v priemere až 205 uchádzačov. Medzi najobľúbenejšími sú najmä pozície v marketingu, administratíve či v cestovnom ruchu. 

Kde hľadajú najviac ľudí a koľko ponúkajú na hodinu? TU vám dajú až 8,80 eur na hodinu »