Slovakia

Slovenské národné múzeum sprístupní v decembri tri nové výstavné projekty

Zdroj: Google Maps

Slovenské národné múzeum (SNM) sprístupní v decembri tri výstavné projekty. V sídelnej budove na Vajanského nábreží v Bratislave to bude od 16. decembra výstava slovenského dokumentaristu a fotografa Tomáša Hulíka pod názvom Odvrátená tvár Slovenska. Na Bratislavskom hrade otvoria od 11. decembra výstavu Trianon 100: Zrod novej hranice.

Tretím decembrovým ťahákom SNM bude výstava IN NOMINE CIVITATIS LEUTSCHA... o tých, čo zanechali svoju stopu, ktorú otvoria na Mikuláša v Spišskom múzeu v Levoči. TASR o tom informovala Zuzana Vášáryová z Centra múzejnej komunikácie SNM. "Dúfam, že aj vďaka novým projektom sa k nám po mesiacoch neistoty, spôsobenej oboma vlnami pandémie, budú návštevníci vracať rýchlejšie. Hulíkove fotografie im priblížia súčasný stav kultúrneho a prírodného dedičstva na Slovensku po období socializmu," uviedol generálny riaditeľ SNM Branislav Panis a ďalej priblížil pripravované výstavné projekty: "V Historickom múzeu to bude nielen o podpise mierovej zmluvy po prvej svetovej vojne, ale aj o neľahkom procese začleňovania Slovenska do nového československého štátu. V Levoči predstavíme desať osobností mesta desiatimi medailónmi a originálnymi predmetmi, ktoré charakterizujú ich osud, život, činnosť."

Pútavý program čaká návštevníkov aj v ostatných špecializovaných múzeách SNM po celom Slovensku. SNM – Hudobné múzeum láka do kaštieľa v Dolnej Krupej na výstavu PRIPRAVIŤ SA, POKLAD, ŠTART! PUTOVANIE ZA HODNOTAMI, ktorá predstavuje viac než dve stovky exponátov z troch múzeí (okrem Hudobného múzea aj zo SNM – Historického múzea a z Rakúskeho národopisného múzea vo Viedni) a tiež z rakúskeho mesta Marchegg. V Múzeu Bojnice pripravili pre návštevníkov obľúbené Vianoce na zámku, aj rozšírenie Zámockého okruhu. "Galerijný okruh v Bojniciach naďalej ponúka možnosť pre návštevníkov 'dotknúť sa' umenia prostredníctvom dotykových monitorov," poznamenala Vášáryová.

Dodala, že v Etnografickom múzeu v Martine sa môžu návštevníci výstavy Na piatok i na sviatok stále dozvedieť, ako sa obliekali Turčania vo všedné aj vo výnimočné dni. V Múzeu Betliar je možné navštíviť stálu expozíciu Apartmány grófskej rodiny, v Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku zasa výstavu umeleckej tvorby najvýznamnejšieho predstaviteľa moderného umenia ukrajinskej diaspóry v bývalom Československu Ivana Kuleca.

Z ďalších prebiehajúcich výstav či expozícií v ponuke špecializovaných múzeí SNM figuruje napríklad výstava Futbal pod hákovým krížom: Príbeh Leopolda "Jima" Šťastného v SNM – Židovskom múzeu, výstava Archeologického múzea Poklady z Malých Karpát. Nálezy z vrchov a nížin, výstava Odboj v Múzeu Slovenských národných rád alebo pamätná výstavu Sándora Máraia v Múzeu kultúry Maďarov na Slovensku v Košiciach.

Aktuálnu ponuku sprístupnených výstav a expozícií vo všetkých 18 špecializovaných múzeách SNM nájdu záujemcovia na www.snm.sk.

(TASR)

Football news:

UEFA has no plans to abandon the Euro in 12 cities. Other options are undesirable
Eriksen scored for Inter for the first time in almost six months - Milan in the Cup in the 97th minute from a free kick
The Premier League has changed its approach to determining offside after Man City's Aston Villa goal. Now in this situation will be fixed out of the game
Zlatan and Lukaku had a conflict in the Italian Cup match
Zlatan scored 8 goals for Inter Milan. More than any other team
Alli is not training with Tottenham due to negotiations with PSG. He does not want to let Levi go
Batshuayi scored in the Premier League for the first time since October 2019