Spoločnostiam Google a Facebook hrozia pokuty vo výške 20 miliónov rubľov (223.000 eur) a sociálnej sieti Twitter pokuta vo výške 24 miliónov rubľov (267.000 eur).

"Na súd bolo doručených päť sťažností na spoločnosti Google a Facebook v súvislosti s porušením ruského zákona. Na firmu Twitter bolo doručených šesť sťažností. V súvislosti s každou sťažnosťou môžu spoločnosti dostať pokuty až vo výške 4 miliónov rubľov," uviedol pre agentúru TASS nemenový zdroj z moskovského súdu. Dátum súdneho konania zatiaľ nebol stanovený.

Od februára začal v Rusku platiť zákon, ktorý zaväzuje sociálne siete vyhľadávať a blokovať informácie o úradmi nepovolených zhromaždeniach. Ešte v januári začal platiť zákon, podľa ktorého sociálnym sieťam hrozia vysoké pokuty - od niekoľko stotisíc do niekoľko miliónov rubľov -, ak odmietnu vymazať informácie zakázané v Rusku.

Za odmietnutie zmazania obsahu mal Twitter zaplatiť pokutu v hodnote 9 miliónov eur

Začiatkom apríla ruský súd nariadil spoločnosti Twitter zaplatiť pokutu vo výške takmer 9 miliónov eur za to, že odmietla vymazať obsah, ktorý podnecoval k účasti na úradmi nepovolených zhromaždeniach.

Twitter sa proti rozhodnutiu ruského súdu odvolal. Sociálna sieť TikTok musí z rovnakého dôvodu zaplatiť 2,6 milióna rubľov (29.000 eur), uvádza agentúra TASS.