Slovakia

Taliban láka čínske peniaze. Môže tak vzniknúť prekvapivé spojenectvo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Vákuum, ktoré vzniklo po odchode amerických vojakov z Afganistanu by rád zaplnil kdekto. A príliš nezáleží na tom, či sa pri moci udrží slabá vláda v Kábule, alebo sa jej chopí postupujúci povstali z Talibanu.

Príležitosť cíti mocní regionálni hráči, ako je Irán alebo Rusko. Zdá sa však, že aktuálne najväčšie šance má ten najsilnejší - Čína.

​Nikto z tejto trojice si v Afganistane nepraje chaos. Nová nestabilita v Strednej Ázii by priniesla výrazné bezpečnostné riziká spojené s prípadnými utečeneckých vlnami. Akékoľvek zhoršenie bezpečnostnej situácie v krajine by išlo proti ich záujmom.

Afganistan je kľúčovou súčasťou dlhodobých čínskych plánov. Ide najmä o rozšírenie čínsko-pakistanského ekonomického koridoru vrátane dopravných a obchodných sietí.

Pre geopolitické záujmy vyššie uvedených navyše rozľahlá krajina predstavuje šťavnaté ovocie, ktoré Západ ani po desaťročiach úsilia nedokázal zožať. Ako z pohľadu politiky, tak aj ekonomiky.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.

Football news:

Neville criticized the players for apologies in social networks in the style of Bruno: Their PR people create fake personalities
Watzke about Sancho at Manchester United: It hurts me that he is not used so often
UEFA has abandoned the case against the founders of the Super League-Barca, Real Madrid and Juventus
Agnelli on the Super League: Its values will ensure the stability of the football industry
Moriba has not yet played for Leipzig after his transfer from Barca. Coach Marsh does not count on him
Simeone about Milan: Playing with such a club in the Champions League is fantastic. The top team that has grown in recent years
Messi will face Guardiola again, and PSG will face City. Who will win?