Slovakia

Tamara, ktorá pracuje v Bejrúte, prehovorila o momentoch hrôzy: Svedectvo, z ktorého mrazí

V prvých okamihoch mala pocit, že nastalo zemetrasenie, neskôr sa obávala možného konfliktu s Izraelom. "Mala som veľké šťastie, že som bola štyri až päť kilometrov od miesta výbuchu. Zrovna som mala online lekciu arabčiny. Sedela som na piatom poschodí, budova sa niekoľko sekúnd silno triasla," opísala Češka okamih explózie v bejrútskom prístave, ktorá si podľa úradov vyžiadala najmenej 100 mŕtvych a tisíce zranených. "Myslela som, že je to zemetrasenie. Až potom mi učiteľka povedala, že došlo k výbuchu."

Vzhľadom k zlej politickej aj bezpečnostnú situácii v Libanone mala podozrenie na bombový útok. "Hneď sa začali šíriť fámy, že išlo o útok, ktorý potvrdil Izrael. Mali sme strach, že Hizballáh príde s odvetou," povedala s odkazom na vplyvné, protiizraelsky zamerané šiitské hnutie v Libanone. S kolegami sa snažila dostať domov, problém ale pôsobili dopravné zápchy. "Nakoniec som musela ísť mestom pešo. Všade na uliciach bolo sklo z vysypaných okien. Stretla som aj niekoľko ranených," uviedla. Dodala, že ľudia sa snažili si vzájomne pomôcť a dostať zranených do nemocníc. "Dom, v ktorom bývam, stojí tri kilometre od miesta výbuchu. Všetky okná má vybité," približuje rozsah katastrofy.

"Nemocnice sú trvalo podfinancované, preťažené boli už predtým v dôsledku pandémie covid-19 a niektoré samy utrpeli poškodenie od výbuchu," dodala. Videla sanitky, ktoré sa do Bejrútu zišli z celej krajiny, aby potom rozvážali ranených do nemocníc v ďalších mestách. "Veľa ľudí išlo hneď darovať krv. Aj ja, bola som 90. v poradí!"

Blízko miesta, kde explózia nastala, je stará rezidenčná štvrť, ktorá je vyhľadávaná pre nočný život. "Mám tam niekoľko známych. Kolegovia mi hovorili, že medzi mŕtvymi sú ich príbuzní," povedala s tým, že záchranári stále prehľadávajú sutiny a nachádzajú ďalšie mŕtve telá. "Ľudia sú po výbuchu nervózni. Báli sa, že to bol politicky motivovaný útok. Niektorí sú stále v šoku," opisuje nálady v libanonskej metropole. Schopnosť vlády katastrofu zvládnuť je podľa Stupalovej obmedzená. "Krajina prežívala už pred výbuchom trojakú krízu: finančne-ekonomickú, vnútropolitickú a naposledy zdravotnú s covid-19. Ešte včera (v utorok) sme si mysleli, že to nemôže byť horšie," opisuje situáciu, kedy sa v krajine rúca mena, pre vládu je preto problém čokoľvek doviezť a k tomu chronicky viaznu dodávky elektrickej energie.

"Okolo 80 percent v Libanone sídliacich utečencov žije v extrémnej chudobe. Obnova sa musí týkať nielen ľudí priamo postihnutých explóziou, ale aj tých najzraniteľnejších, ktorí prišli o možnosť zárobku," apeluje humanitárne pracovníčky. "Libanon, samozrejme, potrebuje okamžitú pomoc zvonku. Darcovské peniaze ale samy o sebe nepomôžu, hlavne z dôvodu rozšírenej korupcie," myslí si.

Čo krajina potrebuje predovšetkým, sú hlboké reformy, na ktorých sa ale politická elita krajiny nie je schopná dohodnúť. Podľa Úradu vysokého komisára pre utečencov (UNHCR) hostí bezmála sedemmiliónový Libanon celosvetovo najviac utečencov na jedného obyvateľa. Okolo 1,5 milióna ich do krajiny prišlo zo susednej vojnou rozvrátenej Sýrie.

Football news:

Zinedine Zidane: Real Madrid will have a chance to win trophies if we play as we did after the quarantine
Solskjaer on penalty: Tough decision. De Gea made an incredible save, but the rules are the rules
It's time to learn the names of new Borussia heroes. Now there are 17-year-old boys making goals
Paulo Fonseca: it's Important to bring Smalling back to Roma. We have only 3 Central defenders
Arteta about 2:1 with West ham: Arsenal made life difficult for themselves with losses, but they fought and believed in victory
Palace midfielder Townsend: Could have beaten Manchester United with a bigger difference. We had moments
Philippe Coutinho: I am motivated and I want to work hard to make everything work out well on the pitch