Slovakia

Tatranci majú prvý med zo strechy hotela vo výške 1380 metrov

Výsledkom je viac ako desať kilogramov medu. Úle na strešnú konštrukciu hotela umiestnili vlani v rámci projektu Včely v horách. Jana Znášiková z občianskeho združenia Apis Carpatica už pri ich osádzaní predpokladala, že včelám sa bude dariť aj v domovoch v nadmorskej výške 1 380 metrov. „Na streche sú dobré slnečné podmienky, úle sú osadené letáčmi na východ. Je tu veľa medodajných rastlín, čo je pre včely veľmi podnetné,“ uviedla.

Prvé fľaše medu sa na Štrbskom Plese podarilo stočiť už minulý rok, tohtoročné množstvo pozitívne prekvapilo. Po dlhej zime a napriek náročným klimatickým podmienkam včely medonosné vyleteli zo včelnice v polovici júna. Po mesiaci už mohol profesionálny včelár, ktorý sa o hotelové včely stará, stáčať prvý med z dvoch úľov. „Počas budúceho týždňa plánujeme med stáčať z ďalších dvoch úľov. Všetko ale ovplyvňuje počasie. Ak sa na dlhšie obdobie ochladí a včielky nebudú môcť vylietať za potravou, med, ktorý je momentálne v plastoch, skonzumujú,“ prezradila Erika Fočárová, riaditeľka Hotela FIS na Štrbskom Plese.

Týmto slovenským unikátom sa v Tatrách snažia podporiť myšlienku udržania včelárskeho remesla. Farebné úle spestrené tradičnými a prírodnými motívmi majú včely umiestnené tak, aby mali výlet priamo do lesa. Starostlivosť o včelstvá je realizovaná výhradne bez použitia akejkoľvek chémie, len s čisto prírodnými produktmi. Aj v hoteli považujú osadené úle za veľký prínos. „Pomáhame tatranskému ekosystému pretože opeľovačov ubúda, včela je zároveň aj indikátorom zdravého životného prostredia,“ uzavrela Fočárová. Vyprodukovaný med by chceli po zaregistrovaní ponúknuť na ochutnávku aj hotelovým hosťom.

Horský hotel FIS je najväčší hotelovo – športový komplex vo Vysokých Tatrách. Situovaný je v nadmorskej výške 1346 m n. m. neďaleko jazera Štrbské pleso.

Football news:

Fiorentina wants to get Higuain as part of Chiesa's exchange to Juventus
Direct shots from a corner are a deliberate technique of the team from Portugal. Scored the winning goal in the 91st and moved closer to the Europa League
Brescia reported that Balotelli weighs 100 kg. He gained 8 kg of extra weight
60 years ago, the USSR team was the first to win the Euro
The Premier League admitted that incorrect penalty decisions were made in all of Thursday's matches
Manchester United of the mid-90s, Flamengo of the 70s, England of the 80s: 101 best forms in the history of football (first part)
UEFA President: The memory of the Soviet victory at Euro 1960 will live long