Slovakia

Turecko odsúdilo rozhodnutie holandského parlamentu o genocíde Arménov

Arménsko hromadné zabíjanie jednotkami osmanských Turkov z rokov 1915-17 nazýva genocídou, čo uznáva aj viacero krajín sveta vrátane Francúzska.

Ankara 26. februára (TASR) - Turecko rázne odsúdilo rozhodnutie dolnej komory holandského parlamentu vyzvať holandskú vládu, aby označila hromadné zabíjanie arménskych občanov jednotkami osmanských Turkov počas prvej svetovej vojny za genocídu. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

"Toto rozhodnutie... toto politicky motivované prepisovanie dejín je neplatné," vyhlásilo vo štvrtok večer turecké ministerstvo zahraničných vecí, len niekoľko hodín po tom, ako dolná komora parlamentu tento právne nezáväzný návrh schválila.

Arménsko hromadné zabíjanie jednotkami osmanských Turkov z rokov 1915-17 nazýva genocídou, čo uznáva aj viacero krajín sveta vrátane Francúzska. Turecko však toto označenie dlhodobo odmieta s tým, k vraždeniu arménskeho obyvateľstva nedochádzalo zámerne a že obe strany páchali počas vojny zverstvá. Počas zabíjania prišlo o život približne 1,5 milióna Arménov.

Holandskí poslanci v roku 2018 drvivou väčšinou schválili používanie slova genocída, pripomína AP. Holandská vláda sa však napriek výsledkom hlasovania týmto rozhodnutím neriadi, pretože chce v tejto veci počkať na rozhodnutie medzinárodného súdu alebo OSN.

Poslanci štvrtkovým hlasovaním vyzvali vládu, aby nečakala a urobila vlastné rozhodnutie.

Holandsko a Turecko v júli 2018 súhlasili s obnovením diplomatických vzťahov, ktoré sa zhoršili v roku 2017, keď Holandsko odmietlo povoliť vstup do krajiny dvom tureckým ministrom. Tí chceli osloviť holandských Turkov pred kontroverzným referendom o posilnení právomocí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Football news:

Saka, Dzeko, Uan-Bissaka and Gerard Moreno claim the Europa League Player of the Week title
Real Madrid and Modric have agreed on a one-year contract extension. The player agreed to a salary reduction
Roma reached the 1/2 final of the UEFA Cup/Europa League for the first time since 1991
Contrast before the whistle in Prague: Slavia players lined up in front of a kneeling Arsenal
Unai Emery: I am used to matches against my former clubs, so the games with Arsenal are not something new
I drink beer, champagne, red wine. I eat cheese and caviar. Figo about watching football
Figo about Messi and Ronaldo: Truffles with caviar is difficult to compare