Slovakia
This article was added by the user Anna. TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Univerzitná fakulta ako prvá britská inštitúcia vráti beninský bronz

Fakulta Jesus College vráti počas slávnostného aktu 27. októbra nigérijským delegátom bronzovú sošku mladého kohúta s názvom Okukor.

Londýn 15. októbra (TASR) - Jedna z fakúlt Cambridgeskej univerzity sa stane prvou britskou inštitúciou, ktorá vráti Nigérii časť kultúrneho pokladu známeho ako beninské bronzy. Informoval o tom v piatok denník The Guardian.

Fakulta Jesus College vráti počas slávnostného aktu 27. októbra nigérijským delegátom bronzovú sošku mladého kohúta s názvom Okukor. Nigérijskí predstavitelia vyhlásili, že toto gesto prináša "nádej na priateľské riešenie" pretrvávajúcich sporov o vlastníctvo kultúrneho majetku.

Okuror, ktorého fakulta označuje ako "kráľovské dedičstvo predkov", bol odvezený z niekdajšej Beninskej ríše (neskôr včlenenej do Nigérie) v roku 1897, keď britské sily ulúpili tisícky beninských bronzov.

Okukor bol verejne vystavený v priestoroch Jesus College do roku 2016, keď sa začali objavovať výzvy študentov na jeho vrátenie. Na základe preskúmania dôkazov sa zistilo, že sošku venoval fakulte v roku 1905 otec jedného študenta.

Po tom, ako fakulta v novembri 2019 ohlásila rozhodnutie tento artefakt vrátiť, viaceré regionálne múzeá uviedli, že taktiež zvažujú vrátenie exponátov s podobným osudom.

V Británii sa stále nachádzajú stovky tzv. beninských bronzov – plakiet a sošiek, ktoré v 13. storočí vyrobili umelci z etnika Edo, obývajúceho oblasť v južnej časti dnešnej Nigérie. Artefakty sa do múzeí dostali zo súkromných zbierok, alebo im ich darovali vojaci, ktorí sa zúčastnili na rabovaní.

Najviac beninských bronzov vlastní Britské múzeum (BM) v Londýne – približne 900 kusov –, zatiaľ čo veľkými zbierkami disponujú aj Nemecko a Spojené štáty.