Slovakia

V Dánsku kvôli korone pochovali milióny noriek: Čo sa deje s ich telami v zemi, vyvolalo zdesenie

Podľa agentúry Reuters takýto postup podporuje minister poľnohospodárstva Rasmus Prehn. V krajine spôsobil rozhorčenie a šok spôsob, akým boli mŕtve zvieratá hromadne odstránené a zakopané do plytkých jám. Médiá potom priniesli hrozné správy o tom, že plyn z rozkladajúcich sa tiel vytláča zdochliny späť na povrch. Miestni obyvatelia navyše majú obavy z kontaminácie podzemných vôd. Dánsko začiatkom novembra rozhodlo, že vyhubí celú svoju populáciu noriek chovaných kvôli kožušine - išlo zhruba o 17 miliónov zvierat.

Objavila sa u nich totiž mutácia koronavírusu, ktorá sa preniesla aj na ľudí a vykazovala menšiu citlivosť na protilátky. To by mohlo znížiť účinnosť budúcich vakcín. Od zvierat sa nakazilo 12 ľudí. Utratené norky skončili v jamách vo vojenskom priestore v západnom Dánsku. Zdochliny boli uložené vo vrstvách vo výkopoch 2,5 metra hlbokých a tri metre širokých. V posledných dňoch však dánske médiá opísali hororové príbehy o "zombie norkách" po tom, čo sa zvieratá pôsobením plynov vznikajúcich pri rozklade tkanív dostali opäť na povrch. Miesto, kde norky skončili, je nonstop strážené, aby sa k nemu nemohli dostať ľudia ani zvieratá.

Miestni obyvatelia ale majú obavy, že rozkladajúce sa norky, z ktorých mnohé boli nakazené koronavírusom, kontaminujú podzemné vody i blízke jazerá využívané na kúpanie. Minister poľnohospodárstva Prehn  povedal, že je zástancom toho, aby boli zvieratá vykopané a prevezené do spaľovne. Postup vraj ale musí najskôr prerokovať s agentúrou pre ochranu životného prostredia a informovať o ňom parlament. Ministerstvo poľnohospodárstva teraz v tejto veci postupuje veľmi obozretne, pretože sa ukázalo, že rozhodnutie o utratení noriek bolo v rozpore so zákonmi. Vláda nemala právo nariadiť usmrtenie zdravých zvierat. Kvôli pochybeniu minulý týždeň odstúpil Prehnov predchodca Mogens Jensen.

Football news:

Shalimov about Miranchuk: Atalanta is an ideal team for him. Don't go anywhere
Agent about Wendel in Zenit: A risky deal, may not be justified
Shevchenko about Ukraine at Euro 2020: Goal-minimum-exit from the group
Tottenham are Interested in Southampton's top scorer Ings. He has 7 goals in 13 Premier League games
Midfielder Loko Berkovskiy focuses on de Bruyne: I give passes more often, I don't hit many goals, but I draw conclusions
Ex-coach Genoa Nicola took charge of Torino
Lampard on 8th place Chelsea: I can handle the pressure