Slovakia

V Mjanmarsku sa začal proces s Aun Schan Su Ťij

Aun Schan Su Ťi, archívne foto. Foto: TASR/AP

Vojenský puč spustil masové protesty, ktoré sa bezpečnostné sily snažia potlačiť násilím a represiami.

Nepjito 14. júna (TASR) - V Mjanmarsku sa v pondelok začal súdny proces so zadržiavanou premiérkou Aun Schan Su Ťij, ktorú zosadila armáda počas februárového prevratu. Informovala o tom agentúra DPA.

Laureátka Nobelovej ceny Su Ťij je od puču v krajine v domácom väzení. Vojenská junta ju obviňuje z niekoľkých trestných činov vrátane porušovania zákonov o zahraničnom obchode v súvislosti s vysielačkami nájdenými v jej dome, nerešpektovania koronavírusových nariadení a podnecovania k vzbure. Naposledy bola obvinená aj z korupcie.

Pozorovatelia sa domnievajú, že cieľom armády je umlčať Su Ťij na dlhé obdobie, keďže jej hrozia niekoľkoročné tresty.

Su Ťijini priaznivci tvrdia, že obvinenia voči štátnej kancelárke – teda fakticky predsedníčke vlády – sú politicky motivované a ich cieľom je pokus o jej diskreditáciu a legitimizovanie vojenského prevratu v Mjanmarsku. Ak by bola uznaná za vinnú, mohla by dostať zákaz kandidovať vo voľbách, ktoré sa podľa junty uskutočnia do jedného až dvoch rokov.

Nezisková organizácia Združenie pre pomoc politickým väzňom (AAPP) uviedlo, že od prevratu z 1. februára má potvrdených najmenej 863 úmrtí a vyše 6000 uväznených osôb.

Počas prevratu armáda zvrhla civilnú vládu a prevzala moc v krajine. Junta uväznila aj prezidenta Win Mjina. Vojenský puč spustil masové protesty, ktoré sa bezpečnostné sily snažia potlačiť násilím a represiami.

Football news:

Fati started working with the ball. The Barca winger has not played since November due to a knee injury
De Jong has a calf muscle sprain. Barca midfielder will miss part of the pre-season
Back in November, De Bruyne told Guardiola that City should buy Grealish
Liverpool wants to get 12.75 million pounds for Shaqiri
Grealish to City for 100 million is the most expensive transfer in the history of the Premier League. With Pep, the club spent a billion euros
Grealish has already signed a contract with Man City and talked to Guardiola
VAR reforms in the Premier League: offside lines will make it thicker, they will not assign penalties for small contact (as with Sterling against Denmark)